Boyun fıtığı!
Boyun fıtığı!

Boyun fıtığı nasıl oluşur?

Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında, beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder. Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar arası yastıkçık dediğimiz disk dokusunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın , daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar.

Belirtileri nelerdir?

Hastalar tek taraflı koluna doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ederler.Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber olabilir.Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir.Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar. Eğer bası daha da ilerlerse yürüme güçlüğü ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelir.

Teşhis nasıl konur?

Kesin teşhis için MR çektirilir.MR'ın olmadığı yerlerde tomografi de iş görebilir.Ancak MR varsa tercih edilmelidir.

Tedavisi nasıldır?

A-Sadece ağrı varsa: ilaç tedavisi + istirahat + yüzme

B-Ağrı ve uyuşma varsa: Fizik tedavi

C-Güç kaybı varsa: Ameliyat

Ameliyatı nasıl yapılır?

Önden ufak bir kesi ile girilir. Mikroskop altında omuriliğe ve sinirlere bası yapan fıtık temizlendikten sonra cilt gizli dikişle kapatılır. Hasta iki saat sonra ayağa kalkabilir, üç saat sonra evine gidebilir. Üç-dört gün sonra işine dönebilir.

Kesinlikle beklenmemesi gereken durumlar nelerdir?

-Yürüme bozukluğu

-Elden cisimleri düşürme

-Dengesizlik

-Kol kaslarında erime


İstanbul Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!