Kadınlarda saç dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda oluşan saç dökülmesi erkeklerde oluşan saç dökülmesinden farklılık göstermektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde erken yaşta başlayabilir ve orta yaşlara kadar da devam edebilir. Genellikle 40 yaşlarından sonra dökülme ciddi bir boyutta azalır.

Kadınlarda saç dökülmesi çok farkı sebeplere dayanabilmektedir. Dışardan birçok etken sebep olabilirken genetik ya da bazı hastalık durumundan da saç dökülmesi oluşabilir. Doğum kontrol hapı kullanımı, doğum sonrası, menapoz dönemi ve sonrası gibi, hormonların aşırı derecede değişiklik gösterdiği durumlarda kadınlarda saç dökülmesi daha sık görülmektedir.

Kadınlarda saç ekimine karar vermeden önce bir dermatolog tarafından bazı testlerin yaptırılıp akabinde saç ekimine karar verilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Kadınlarda alın ve köşelerinde saç dökülmesi nadiren yaşanmış olsa genellikle tüm saçlarda seyrelme söz konusu olur. Bazı durumlarda bu seyrelme belirli noktalarda artar.

Erkeklerde saç dökülmesi ve kaybedilmesine sebep olan androgenler aynı şekilde kadınlarda da saç dökülmesine sebep olur. Ancak kadınlar daha az miktarda androgen üretirler.

Eğer kadınlarda saç dökülmesi ciddi bir boyuta ulaşıyorsa ve bir bölge tamamen saçsız kalıyor ise, patolojik bir sebepten dolayı da olabilir.

Sonuç olarak; kadınlarda saç dökülmesi total saç kaybından ziyade saç sıklık ve yoğunluğunda azalma söz konusudur. Kadınlarda da saç büyüme evresi erkeklerdeki gibi etkilenir. Saçlarda büyüme (anagen) fazı yavaşladığı zaman kısa saçlarda artış görülmektedir. Saçlarda dinlenme (telogen) fazı artış gösterdiği zaman saçlarda seyreklik görülür. Saç kaybının veya saçların fazla dökülmesi, hormon azlığı ya da fazlalığından olma olasılığı her zaman mevcuttur. Bu yüzden saç ekimi gibi bir uygulama yaptırmadan önce hormon seviyelerin ölçülmesinde fayda vardır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!