Saç mezoterapisi!
Saç mezoterapisi!

Saç mezoterapisi saçlı bölgede cildin orta tabakasına, ki bu tabaka kan damarlarının ve saç köklerinin olduğu tabakadır buraya bazı faydalı ilaçların enjeksiyon şeklinde verilmesi işlemidir .Ayni işlemi son zamanlarda dermaroller dediğimiz henüz tıbda da kullanımı çok çok yeni olan bir aparatlada uygulayabiliriz.

Saç mezoterapisi, dökülmeyi iyileştirmek, kontrol altına almak ve saç kalitesini artırmak için uygulanan bir işlemdir.

Kullanılan ilaçlar,

Lokal anestezikler,prokain,lidokain ve mezocain

Damar genişleticiler,buflomedil,peridil heparin

Hücresel etkililer,ADN

Ütofikler,silisyum salisilat

Oligo elementler,zn,selenyum,cu,co

vitaminler,vitH,B5

Erkeklerde ve kadınlarda minoksidil farklı oranlarda kullanılan diğer bir ilaçtır.

Saçlar ortalama ayda 1 cm uzar.Saçların ömrüde 2-6 yıl arasında değişir.Büyümesi duran saçlar dökülür.Buna göre günde ortalama 100 tel saç kaybı normaldir.Bu sayının çok üzerinde saç kayıplarında, saç dökülmesi olarak değerlendirilir,ve sorunun tesbitine ve tedavisine gidilir.

Saç dökülmesinden şikayet eden kişilerde,saçların zayıflığını,inceliğini,ve seyrekleştiğini bazı bölgelerin yavaş yavaş açıldığını gözlemlediğimizde bu tür kişilere saç ekiminden önce bir medikal tedavi planlanmasında yarar vardır .Medikal tedavi yani ilaçlar tablet şeklinde olabilir ,saça uygulanan spryler olabilir ve en önemlisi saç mezoterapisidir ki bu tedavide uygulanan ilaçlar ve dozlar kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden bunu sadece ve sadece konunun uzmanı yani bir plastik cerrah veya dermatolog uygulamalıdır.

Mezoterapi bir tedavi protokalüdür ve uygulanan dozlar uygulama süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir.Bunu uzman bir doktorun takip etmesi ve gelişmelere göre doz ve uygulama sıklığını değiştirmesi gerekir.

Gerçekten ilk doz mezoterapide dahi hasta hemen etkisini farkeder ve bunu doktoru ile paylaşır.

Mezoterapi saç ekimi öncesi ve sonrasıda uygulanabilir.Bazı vakalarda saç ekimi olmaksızın tek başınada yeterli olur. Fakat tamamen dökülmüş bölgelerde yeni saç oluşumu yapacak kadarda etkili değlldir. Hastalarında böyle beklentisi olmamalıdır.

Uygulanan ilaçlar ki bunlar hazır bir şekilde eczanelerden ve ilaç depolarından temin edilebilir fakat bu hazır preperatlar her zaman her vakada tek başlarına yeterli olmıyabilir o zaman hastanın ihtiyacına göre hazırladığımız kişiye özel dozlar karışımlar da mevcuttur.

Uygun vakada ben 10 luk seanslar uyguluyorum. Bunların yarısını ilk 4-5 haftada her hafta, daha sonra her 2 haftada bir şeklinde uygulayıp 10 seansı tamamlıyorum. Hastanın ihtiyacına göre 1 veya 2 aylık aralıklarla uygulanan idame doz lar şeklinde tedaviye davam ediyorum.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!