Kadın üreme organı

Kadın üreme organı

Gebelik dışında normal bir rahim boyutları, yumruğunuz kadardır ve bir armuta benzer. Üst dış kısmından yumurtalık tüpleri uzanır. Her bir yumurtalık tüpüne de yumurtalık bağlanmıştır. Yumurtalıklar bir çift badem boyutunda olup yumurta ile östrojen, progesteron ve testesteron gibi hormonları üretirler. Rahim, servix denilen rahim ağzına açılır. Burasıda vajinaya gider. Rahim üç tabakadan oluşmuştur.

- Seröz tabaka; en dışta yer alan zar tabakadır ve bağ dokusuyla beraber rahimin alt karın bölgesine tutunmasını sağlar.

- Kas tabakası; bu orta tabakada kalın kaslar bulunur.

- Endometrium; rahimin iç tabakasını oluşturan bu tabakada kimyasal uyarılara cevap veren yapı ve bezler bulunur. Diğer bir adı da mukozadır.

Rahim, kan açısından zengin bir kaynağa sahiptir. Ana atar damardan direk gelen bir damarla beslenir. Rahimin önünde mesane bulunur. Arkasında ise kalın bağırsağın son kısmı yer alır. Böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan idrar kanalları, rahimin arkasından geçerek mesaneye girerler. 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu

Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU, 7 Mayıs 1963 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lise öğrenimini 1981 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde bitirmesinin hemen ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1987 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1993 yılında ise SSK Göztepe Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını almıştır. 1993-1994 yılları arasında Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi'nde, 1993-1998 yılları arasında ise Özel Kadıköy Vatan (Universal Hospital) Hastanesi'nde çalışmış olan Op. Dr. Ahmet Murat EMANETOĞLU, 1997-1998 yılları arasında Özel Kadıköy Vatan Hastanesi ÜYTE (Tüp Bebek) merkezini kurmuş ve burada çalışmalar yapmıştır. 1998-2001 yılları arasında ise Özel Yeni İsviçre Hastanesi ÜYTE (Tüp Bebek) merkezini kurmuştur. 2001-2003 yılları arasında Özel H ...

Etiketler
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu
Op. Dr. Ahmet Murat Emanetoğlu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube