İnsan ilişkileri
İnsan ilişkileri

İNSAN İLİŞKİLERİ
Acaba insan ilişkileri hangi temeller üzerine kurulur? Mutlaka hepimizin bir fikri vardır.

Benim de bir fikrim var. İlk olarak aklıma maddi ve sevgi temelleri geliyor. Sizin de fikirlerinizi yorumlarınızla öğrenmek isterim. Çünkü bu maddelerin sonsuz sayıda olduğuna inanıyorum.
1.Maddi temeller üzerine kurulmuş ilişkiler: Şimdiden duyar gibiyim. İşte günümüzün ilişki biçimi. Maddi bir alışveriş üzerine kurulmuş bir ilişki şeklidir. Genelde bir verici taraf bir de alıcı taraf vardır. Vericiden alıcıya maddi akım devam ettiği sürece ilişki sorunsuz bir şekilde devam eder. Bu ilişkinin uzun bir zaman devamlılığı mümkün değildir. Akış kesildiği anda ilişki biter. Maddiyat karşılığında verilen yalancı ilgi, sevgi, beden, güleryüz bir anda geri alınır. Maske çıkarılır, gerçek yüz ortaya çıkar. Sonrasını tahmin etmek zor olmasa gerek sadece düşmanlık, kin ve nefret…

2.Sevgi temeli üzerine kurulmuş ilişkiler: Sorulduğunda ilişkiler genelde sevgi üzerine kurulur. Ama bu çoğunlukla koca bir yalandır. Bu kanıya nereden varıyorsun diyebilirsiniz. Eğer ilişkiler söylendiği gibi sevgi üzerine kuruluyor ise bu kadar çok boşanma niçin?, bu kadar çok sevgililer niçin birbirlerinden ayrılıyorlar?, arkadaş kavgaları niçin? Bunlar benim aklıma gelenler. Eminim sizin aklınıza daha fazlası gelmiştir.

Sevgi üzerine ilişki kurmak bir o kadar zor ama bir o kadar sağlam, bir o kadar da mutluluk ve huzur vericidir. Çünkü sevgi ilişkiden çıkar amacını gütmez. Karşılık beklemeden vermeyi öngörür. Verdikçe mutlu olur. Sevgi kusurları kapatır. Görmezden gelir. Düşeni kaldırmayı gerektirir. Sevileni canı pahasına korumayı gerektirir. Vücudunun bir parçası gibi canı acıdığında canının acıdığını hisseder.

Görüldüğü gibi sevgi beş harften oluşmuş basit bir kelime değil. Söylendiğinde bedeli ağır bir kelime. Onun için kullanırken lütfen ne anlama geldiğini bilerek kullanalım.

Seni Seviyorum demek o kadar da kolay değil…

Psikiyatrist Dr. Necati Çobanoğlu


İzmir Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!