İnfertilite (kısırlık) tedavi seçenekleri nelerdir?

İnfertilitede (kısırlık) tedavi seçenekleri infertilite nedenine göre değişir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler veya tüp bebek tedavi seçeneği olabilir. Sonuçları iyileştirmek için farklı tedaviler bir arada kullanılabilir. Hiçbir neden bulunamasa bile kısırlık başarı ile tedavi edilebilir.

Gebelik şansımı artırmak için yapmam gereken yaşam tarzı değişikleri nelerdir?

Alkolü ve sigarayı bırakmanız gerekir. Aşırı kilolu iseniz kilo vermeniz, aşırı zayıf veya fazla egzersiz yapıyor iseniz normal kilonuza gelip egzersizi azaltmanız gerekebilir.

Kadında infertiliteyi (kısırlık) düzeltmek için nasıl bir cerrahi uygulanır?

Eğer tüpleriniz tıkalı ise laparoskopi ile açılabilir. Endometriozis var ise laparoskopi sonrası gebelik şansınız olabilir.

Erkeklerde infertiliteyi (kısırlık) düzeltmek için neler yapılabilir?

Hormon üretim bozukluğu olan erkeklerde hormon ve ilaç tedavisi gerekebilir. İleri düzeyde varikoseli olan erkeklerde bazen varikosel ameliyatı gerekebilir.

Kadınlardaki hormonal problemler nasıl tedavi edilir?

Anormal hormon değerleri yumurtalama problemlerine neden olabilir. Polikistik over sendromu buna bir örnektir. Bu durumda yumurtalamayı sağlayan haplar ve iğneler işe yarayabileceği gibi basit diyet ve egzersiz ile bile gebelikler elde edilebilir. Diğer hormon bozuklukları arasında tiroid ve prolaktin düzey bozuklukları gene ilaç ile tedavi edilebilir.

Tüp bebek (YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ) nedir?

Tüp bebek işlemleri içinde IVF ve mikroenjeksiyon yöntemleri ile yumurta ile spermin laboratuar ortamında döllenerek oluşan embryonun rahim içine yerleştirilmesi ile gebelik elde edilmesidir.

Tüp bebek (YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ) kimler için uygun bir tedavidir?

Tüpler tıkalı veya hasar gördü ise

Erkek kısırlık nedenleri

Ciddi endmetriozis

Prematüre ovaryan yetmezlik

Açıklanamayan kısırlık


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!