Gebelikte ultrason muayenesi pek çok ülkede yaygın bir uygulamadır. Gebelik haftası, fetus sayısı, fetusun kalp atışları ve plasentanın yerleşimini değerlendirmede kullanılan güvenilir bir araçtır. Buna ek olarak pek çok yapısal kusurlar ve bebeğin büyümesindeki belirgin anormallikler de tespit edilebilmektedir.

Genel olarak, iyi bir görüntüleme güvenilir, yüksek özgüllük ve hassasiyette, ideal olarak olabildiğince kısa sürede, olabildiğince az hasta hazırlığı gerektiren ve maliyet açısında uygun olmalıdır. Önemli hastalık ya da kusurları bulunan fetusları olabildiğince erken haftalarda yakalayarak gerekli tedavi, yönetim ya da doğum planını yapacak süre kazandırmalıdır.

Gebelikte hiç ultrason yapılmayan gebelerde kıyaslandığında gebelik yaşının hesaplanması, çoğul gebeliklerin ve doğumsal kusurların tespitinin ultrason yapılan kadınlarda daha başarılı olduğu pek çok çalışmada gösterilmiştir.

Teknolojik gelişmeler, artan tecrübe ve görüntülemede titizlik sayesinde artık bazı doğumsal kusurlar gebeliğin ilk 14 haftasında bile tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte rutin detaylı anomali taramasının 18-22. gebelik haftalarında yapılması önerilmektedir. Bu tarama fetal anatominin değerlendirilmesinin yanı sıra amniyosentez gibi tanısal işlemlerin yapılmasında da yol gösterici olmaktadır. Tespit edilebilecek doğumsal kusurlar ya da kromozom hastalıkları durumunda gebeliğin devamı ya da sonlandırılması için aileye danışmanlık hizmeti sağlanarak yönetim planı çizilir.

İkinci bir detaylı ultrason değerlendirmesi gelişmekte olan beyin ve kalp yapılarını gözden geçirmek adına 28-32. gebelik haftaları arasında yapılabilmektedir.

16-24. gebelik haftalarında yapılacak ultrasonografi ile kısa serviks (rahim boynunda kısalık) tespit edilerek erken doğumu önlemek adına tedavi başlanabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!