Yaşam koçluğu dallarından biridir. Bireyin kendisiyle olan ilişkisini ve bu ilişkiden dışarı yansıyan görüntüsünü görmeye ve değerlendirmeye çalışır.

Kişilerin birbirleriyle, kendileri ve bulundukları kurum arasında, kurumların birbiri ile ilgili iletişim ve davranış tarzlarına bakmaya imkan tanıyan koçluk hizmetlerinden biridir. En büyük amacı İlişkileri dengede tutmak ve ilişkilerin istenen şekilde sürdürülebilmesini amaçlar. Kişinin güçlü yanlarının dengelenmesine ve zayıf yanlarının tespiti sonucunda geliştirilip, desteklenmesine yeni bir bakış açısı sunar. Bireyin ilişkide bulunduğu kişi veya kurumlarca dışarıdan nasıl anlaşıldığı veya algılandığı ve bu anlayışın nasıl değiştirilip dönüştürüleceği konusunda yardım eder.

Kişinin kendine dışarıdan bakması yoluyla, iş, arkadaş, aile vb. ile arasındaki diyalog ve davranışlarında, daha anlaşılır olacağı, kendini rahatça ifade edebileceği rol, mimik ya da figürleri bulmasını sağlar. Birey kendini ifade ederken daha az enerji harcayıp, zamanı en iyi şekilde kullanabilmeyi öğrenir.

İlişkide olduğumuz kişi ve kişilerle ya da bağlantıda olduğumuz kurum ve kuruluşlarla daha sağlıklı bir yapı veya ilişki çatısı oluşturmak için çalışır.

KİMLER İLİŞKİ KOÇLUĞU ALMALIDIR ?

Sağlam ilişki kuramayanlar.
İlişkilerinde sorun yaşayanlar.
Evliliklerinde sorun yaşayanlar.
Sağlıklı bir şekilde ilişkisini sonlandırmak isteyenler.
İlişki konusunda, kendi ve partnerinin farkındalığını artırmak isteyenler.
İlişkilerini, sağlam bir şekilde evliliğe dönüştürmek isteyenler.
Mutlu bir birliktelik için, farkındalığını artırmak isteyenler.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!