Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız “Huzursuz Bacak Sendromu” nda OZON tedavisi oldukça yüz güldüren yöntemlerden biridir.

Diğer tedavi yöntemleriyle birlikte ozon uygulanmasıyla ,hastaların ayaklarındaki istemsiz hareketler azalmakta , uykusuzluk, huzursuzluk giderildiği için yaşam kalitelerinde belirgin düzelmeler olmaktadır.

Huzursuz bacak hastalığı olan hastalar ozon tedavisi uygulandıktan sonra yavaş yavaş huzursuzluğun ve hareket ettirme isteğinini azaldığı, uyuma süresinin uzadığı, tedavinin ilerleyen seanslarında ise uykusuzluk problemi azaldığından buna bağlı depresyonunda düzeldiği izlenmektedir.
Uzun süre hareketsiz duramadıkları için sosyal hayata girmekten çekinen hastalar ozon tedavisinden sonra sosyal yaşantılarına eskiden olduğu gibi devam ederler.

Ayrıca ozon tedavisi ile daha enerjik, güçlü hissederek performanslarında artma ,hatta varsa diğer hastalıklarında da belirgin düzelmeler izlenmektedir.

Uykunun düşmanıdır

Huzursuz bacak hastalığı olan hastalar, bacaklarını sakin tutmakta zorluk çekerler ve bu rahatsızlığı azaltmak veya dindirmek için bacaklarını oynatmak zorundadırlar. Bacaklardaki huzursuzluk ve onları hareket ettirme zorunluluğu, uykuya dalmayı engeller.
Rahatlamak için devamlı ayaklarını hareket ettirme, kalkma, dolaşma hem hastanın kendisinin hem de eşinin uykusunu bozar.
Kalitesiz uykuya neden olması ve uyku bölümlenmelerine yol açması dolayısıyla depresyona da yol açtığı bilinmektedir.

Farklı hastalıklarla birlikte olabilir

Huzursuz bacak hastalığı, diyabet, demir eksikliği anemisi ,depresyon giderici ilaçların kullanılmasına bağlı olarak hatta bel fıtığı operasyonları sonrası,böbrek hastalığı,diyalize giren hastalarda ve Parkinsonlu kişilerde,alkol alanlarda,hamilelik de izlenebilir.
Ancak hastaların %95’inde herhangi bir sebep tespit edilemez.

''Henüz huzursuz bacak hastalığı tanısını koyduracak kan testi veya film bulunmamaktadır.


Bursa Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!