Serviks kanseri kadınlarda meme ve endometrium (rahim) kanserinden sonra en sık görülen kanserdir. Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV (Human papilloma virüs) dir. HPV son derece yaygın ve bulaşıcı bir virüstür. Bu durum inatçı ve tekrarlayan enfeksiyon oluşturur. 100 den fazla HPV türü tanımlanmıştır. HPV 16 ve 18 tipi dünyadaki serviks kanserlerinin % 70-80 ine neden olmaktadır. Hem genç hem de yaşlı kadınlar HPV nin oluşturacağı enfeksiyon nedeniyle serviks kanseri riski altındadır. HPV 16 ve 18’i hedef alan aşılar serviks kanserini % 70 önleme potansiyeline sahiptir.

rahim-agzi-kanseri1

HPV cinsel aktivite yoluyla yayılmaktadır. Genital bölgede cilt cilde temas yoluyla da yayılabilir. Bu özellikten dolayı prezervatif kansere karşı tam koruma sağlayamaz.

Kanser gelişimine etki eden diğer faktörler:

Erken yaşta cinsel deneyim

Çok partnerli cinsel yaşam

Yüksek doğum sayısı (5 ve üstü)

Sigara

Oral kontraseptiflerin uzun süreli kullanımı (5 yıldan uzun)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (clamidya ,HIV gibi)

PAP smear önemli bir tanı yöntemidir, fakat tüm kanserleri belirleyemez.

HPV ile temas eden kişi enfeksiyonu engelleyecek koruyucu antikor geliştiremez, yani bağışıklık oluşamaz. Halbuki HPV aşılarıyla bağışıklık sistemi virüsü tanır ve enfeksiyon oluşmadan yok eder.

Aşılama yöntemi serviks kanserine karşı korunmada en iyi yaklaşım olup, uzun süreli (en az 5 yıl) koruma sağlar. HPV enfeksiyonu çok yaygın olduğundan ve her yaşta görülebileceğinden, kadınlar hayatları boyunca bu riskle karşı karşıyadır. Aşılama ve düzenli PAP smear testi en etkili korunma şeklidir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!