Gebelik ve Koronavirüs (Covid-19)

Tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Virüs Türkiye’de de yayılımını sürdürüyor ve maalesef can kayıplarına yol açıyor. Bu da hayatlarının en muhteşem tecrübesini yaşayacak anne adaylarında tedirginliğe yol açıyor. Buna bir de gebelik döneminin kaygıları eklenince iş biraz daha karmaşık hale gelebiliyor. İşte tüm bu karmaşadan kurtulmak biraz rahatlamak için de doğru bilgiye ulaşmak, önlemlerimizi alıp sakin kalabilmek çok önemli. Bu yazının amacı da tam olarak bu. Elimden geldiğinde Gebelik ve Korona ile ilgili tüm soruları cevaplamaya çalıştım. İşte merak ettikleriniz.

Coronavirüs Hamileler için Risk Oluşturur mu?

Aslında Coronavirüs için yüksek riskli grup bağışıklık sistemi daha düşük olan yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlar şeklinde belirtilmektedir. Dolayısı ile gebeler, yüksek risk grubunda görülmez.

Coronavirüs Anne Karnından Bebeğe Geçer mi?

Bu konuda şu ana kadar hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Ancak eğer anne adayına Coronavirüs bulaşmış ise gebelik döneminde bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olarak anne adayları, bu dönemde var olan enfeksiyonları daha ağır geçirebilirler. Bununla birlikte tüm insanlarda oluşan öksürük, ateş, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler de görülebilir.

Gebeler Covid-19’dan Nasıl Korunmalı?

Coronavirüs, enfekte kişiyle temasınız ya da damlacık yoluyla bulaşır. Yani gebelere de bulaşması aynı yolla olur. Bu yüzden herkes gibi gebeler de hijyene çok dikkat etmelidir. Yapılacaklar bellidir.

Elleri herhangi bir temas sonrası yüzümüze, gözümüze, ağız ve burnumuza dokundurmadan kaçınmalıyız.

Temizlenme su ve sabunla olmalı. Eller en az 20 saniye yıkanmalıdır.

Hapşırırken peçete kullanılmalıdır. Peçete yok ise dirsek içine hapşırılmalıdır.

İhtiyaç haricinde evden çıkmamaya gayret göstermeli misafirliğe gidilmemeli ve misafir kabul edilmemelidir.

Maske en önemli koruyucumuz. Evden çıkarken mutlaka maske takılmalı ve kalabalıktan uzak durulmalıdır.

Para vb. insanların sıkça dokunduğu şeylere dokunulduğunda eller yıkanmalı. Örneğin asansör düğmesi gibi noktalara elle dokunmak yerine dirsekle temas tercih edilmelidir.

Kişisel eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Kapalı ortamlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

Bağışıklığın güçlenmesinde uyku en önemli faktörlerdendir. O yüzden uyku ve beslenme düzenine azami dikkat edilmelidir. Bu bağlamda ”Gebelikte Beslenme” yazıma göz atmanızı öneririm.

Yine gün içinde en az 2 litre su içilmelidir.

Coronavirüs Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?

Şu ana kadar yapılan araştırmalar anne sütünden bebeğe coronavirüs bulaştığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ayrıca coronavirüs pozitif olan ve emzirme dönemindeki annelerin sütünde de virüse rastlanmamıştır. Yani test sonucu pozitif çıkan annelerin bebeklerini emzirme konusunda çekinecekleri bir durum yoktur. Sadece emzirmeden önce ellerinizi su ve sabun ile yıkayın, maske ve eldiven takın. Eğer yine de içinize sinmiyorsa anne sütü sağılabilir ve biberonla bebeğe verilebilir.

Pandemi Sürecinde Gebelik Takibi Nasıl Olmalıdır?

Coronavirüsten korunmak için alınan önlemler, zaman zaman anne ve bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Kişilerin kendini izole etmesi gebelik takibi aralıklarının uzamasına yol açabilir. Bir diğer konu ise gebelerin hastane ortamına girmek istememesidir.

Günlük ziyaretçi sayısının fazla olduğu hastanelere gitmenin azımsanmayacak bir riski olduğu doğrudur. Bir anne adayı olarak bu konuda endişe etmeniz gayet anlaşılır. Bu durumda hem içinizi ferah tutmak hem de alınabilecek tüm önlemleri almış olmak için randevu sistemi ile çalışan ve günlük hasta sayısını sınırlı tutan, hijyen konusunda güvendiğiniz bir klinikte gebelik takibinizi yaptırmak daha tercih edilebilir bir seçenek olarak anne adaylarının karşısına çıkmaktadır. Özel klinikler bu dönemde hem randevu sistemi ile çalışmaları hem hastane kalabalığının olmaması hem de hijyen ortamının daha kolay yaratılabiliyor olması nedeniyle hamileler açısından tercih sebebidir.

Coronavirüs Doğum Şeklini Etkiler mi?

Şu ana kadar yapılan araştırmalarda böyle bir bulguya rastlanmamıştır. Doğum şekli, önceden planlandığı gibi gerçekleştirilebilir.

Hamilelikte Coronavirüs Bulaşırsa Ne Yapılmalı?

Bir maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır ya da filyasyon ekibi aranmalıdır. Hamilelikte koronavirüs tedavisi ve takip süreci, diğer bireylerde olduğu gibidir.

Gebeler Coronavirüs CPR Testi Yaptırmalı mı?

Hayır böyle bir gereklilik yoktur. Hamile olmayanlarda test yaptırmanın koşulları neyse gebeler için de aynı koşullar geçerlidir.

Akrabalar ve Arkadaşlarla Nasıl Görüşeceğim?

Maalesef içinde bulunduğumuz dönem yüz yüze görüşmeler için uygun bir dönem değil. Akraba ve arkadaşlarınız ile görüşmek için teknoloji en büyük aracınız olmalı. Yalnızca telefonla sesli bir şekilde değil, bazı uygulamalar sayesinde görüntülü olarak da yakınlarınızı arayarak hasret giderebilirsiniz.

Önemli Not

Bir anne adayı olarak bu dönemde aklımızdan çıkarmamamız gereken kurallar aslında oldukça basittir. Kimse ile el sıkışmamalı, sarılmamalı, karnınızı sevmek isteyenlere izin vermemelisiniz. Her temas coronavirüs için kendinizi savunmasız bırakmanız demektir. Kalplerini kırmak istemeyebilirsiniz ancak bir anne adayı olarak bebeğinize karşı sorumluluklarınızı bu şekilde yerine getirmelisiniz. Hala sizi anlamak istemeyen ve bu isteklerde bulunan akrabalarınız varsa bu yazıyı onlara da okutun. Sizin ve bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir.

Önlemlerinizi alıp bağışıklığınızı yüksek tutmak bu dönemde yapabileceğiniz en doğru şeyler olacaktır. Sağlıklı beslenin, gebelere uygun online yoga, pilates dersleri bulup spor yapın, yeterli su tüketin ve yeterince uyuyun. Hazır bebek doğmadan yapabiliyorken! :)


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!