Güney Koreli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, haftada 5 gün veya daha az horlayanların, hiç horlamayanlara oranla bronşit olma riskinin yüzde 25 daha fazla olduğu belirlendi.

Haftada 6-7 gün horlayanların bu hastalığa yakalanma olasılığının ise diğerlerine göre yüzde 68 fazla olduğu saptandı.Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan araştırmada, 2001-2006 yılları arasında 4 bin 270 kişi üzerinde inceleme yapıldı. Araştırmada, önce deneklerin sigara gibi bronşite neden olan alışkanlıkları ve risklerinin bulunup bulunmadığına bakıldı. Araştırma süresi içinde bu kişilerden 314’ü kronik bronşite yakalandı.

Araştırmacılar, Bulgularımız, horlamanın kronik bronşitle bağlantılı olduğu varsayımını destekler nitelikte diye yazdılar.Ancak Güney Kore Üniversitesi Ansan Hastanesi’nden Inkyung Baik’in öncülüğündeki ekip, horlamanın bronşite yol açma nedeninin tam olarak bilinmediğini bildirdi.

Dr.Charles Bae uyku apnesi ile vücuttaki ilthabın artışı arasında bir ilişki tespit edildiğini söyledi.

Sigara kullanan ve horlayanlarda Kronik bronşit oranı siğara içmeyen ve horlamayanlara göre 3 kat daha fazla olduğu gözlendi.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!