Hıv - aıds türkiye' de ne kadar yaygın bir hastalıktır?
Hıv - aıds türkiye' de ne kadar yaygın bir hastalıktır?

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2013 yılı itibarı ile Türkiye'de 7.000'e yakın HIV (+) hasta vardır. Fakat bunlar resmi rakamlardır. HIV (+) olduğunu bilmeyenlerle birlikte, toplam rakamın 20 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir. ABD'de yapılan son çalışmalara göre, HIV taşıyan 5 hastadan biri, kendisinde HIV virüsü olduğunu bilmemektedir. Türkiye'de ise bu oranın çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Avrupa ve ABD'de AIDS ve HIV hakkında bilincin artması, kondom kullanımının yaygınlaşması ve diğer tedbirlerle HIV virüsünün bulaşma sıklığı düşmeye başlamıştır. Fakat Türkiye'de şehirli yaşam tarzının artması, HIV virüsü hakkında yeterli farkındalığın oluşmaması nedeniyle virusun görülme sıklığı artmaktadır. Maalesef, önümüzdeki yıllarda sayının katlanarak artması beklenmektedir.

Bu yüzden kendimizi korumak için gerekli önlemleri almalı, HIV virüsü hakkında bilinçlenmeli ve şüpheli temas sonrasında HIV testlerini yaptırmamız gerekmektedir. AIDS şüphesi taşıyan kişiler için yapılabilecek testler P24 antijen testi, anti HIV antikor testi, antijen + antikor testi veya HIV RNA PCR testidir.


İstanbul Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!