Histeroskopi?

Histeroskopi?

Histeroskop rahim ağzından içeri girecek şekilde yapılmış optik bir alettir.

Tıp alanında endoskoplar arasında yerini almaktadır. Endoskoplar tıpta değişik alanlarda kullanılmaktadır. Mide, barsak, mesane gibi içi boş olan organların içerisine girerek tanı ve tedavi uygulamalarında kullanımları yaygındır.

İleri optik teknolojisinin tıp ile buluşmasından doğan bir teknotıp uygulamasıdır.

Bu yöntemle eskiden ancak karın açılarak tanı ve tedavisi olan bir çok hastalık; günü birlik uygulamalarla, hastanın iş gücünden kayba neden olmadan kolaylıkla uygulanmaktadır.

Histereskopi tanısal ve tedavi amaçlı yapılmakta olup tanısal olanlar lokal anestezi ile yapılırken tedavi uygulamalarında genel anestezi tercih edilmektedir.

Başlıca kullanıldığı alanlar;

-Düzensiz adet kanamaları ve menopoz sonrası kanamaların tanı ve tedavisi

-Rahim içerisinde yer alan polip ve miyomların tanı ve tedavisi

-Tekrarlayan düşükler ve bebek sahibi olamama nedenlerinin araştırılması

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu

Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 11 Haziran 1958 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini TED Ankara Koleji'nde bitirmiştir. 1975 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1981 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 1987-1989 yılları arasında Johns Hopkins Universitesi Jinekoloji ve Obstetrik Departmanı'nda Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite konusunda çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 1992 Doçent,1999 yılında da Profesör Doktor unvanı almıştır. 1981-1982  yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalı ...

Etiketler
Histeroskopi nedir
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube