Polikistik over

Polikistik  over

Yumurtalıkların sağlıklı yumurta oluşturamaması ve yumurtanın çatlayarak atılamaması ile karakterize bir bozukluktur.

Genetik geçişin kuvvetli olduğu düşünülür, daha çok üreme çağında  görülmektedir.

Genç kızlarda ergenlik sonrası adet düzensizliği ile başlayan ve daha sonraki yıllarda bebek sahibi olmakta problemler ile devam ederek ileri yaşlarda şeker ve kolestrol yüksekliği gibi sorunlarla yaşam boyu devam eden metabolik, hormonal bir patolojidir.

Genellikle adet düzensizliği , hızlı kilo alma , akne artışı ve kıllanma artışı ile doktora başvuru sıkdır.

Bekar hastalarda dolu mesane ile karından yapılan ultrason ve kanda bakılan bazı hormon seviyeleri ile tanı konmaktadır.

Tedavi ve kontrollü diyet ile hastalar bu problemleri aşmaktadırlar. Önemli olan doktor takibi ve önerilen ilaç, diyet gibi unsurlara sabır ile bağlı kalmaktır. Bu tedavinin en önemli kısmıdır. Genellikle uzun soluklu bir tedavi olması, hastaların bir süre sonra uzaklaşması tedavi başarısızlığının en önemli nedenidir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu

Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 11 Haziran 1958 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini TED Ankara Koleji'nde bitirmiştir. 1975 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1981 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 1987-1989 yılları arasında Johns Hopkins Universitesi Jinekoloji ve Obstetrik Departmanı'nda Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite konusunda çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 1992 Doçent,1999 yılında da Profesör Doktor unvanı almıştır. 1981-1982  yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalı ...

Etiketler
Polikistik over nedir
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube