Vajinal ameliyatlar

Vajinal ameliyatlar

Kadın hastalıkları ve doğum cerrahisinin en önemli özelliklerinden biri karın yolu dışında bazı ameliyatların vajinal yoldan yapılabilmesidir.

Doğum sayısı iki veya daha fazla olan kilolu, kronik öksürük ve kabızlık yakınması olanlarda, zaman içerisinde rahim dokusunun vajinaya doğru düştüğü görülmektedir.

Bu şikayetler bazen idrar kaçırma, bazen tuvalet temizliği esnasında mesane, rahim ağzı gibi yapıların ele gelmesi üzerine doktora başvurma sebebidir.

Vajinal ameliyatlar, rahmin aşağıdan alınması dahil hasta için son derece rahat fakat doktorun yeterli tecrübe ve yeteneğinin olması gereken operasyonlardır. Hasta ameliyat sonrası ameliyata ait izleri göremez ve kısa zamanda ayağa kalkar, hatta 1-2 gün içerisinde taburcu bile olabilir.

Vajinal ameliyatlar günümüz cerrahi prensiplerine uygun girişimlerdir. Hastanın karın bölgesi açılmadığı için düşük oranda enfeksiyon, az miktarda ameliyat sonrası ağrılar ve kısa zamanda işe dönüş gibi avantajları  vardır.

Günümüzde uygun hastalarda; rahim alınması, mesane düşüklüğü,idrar kaçırma ve genişlemiş vajina gibi problemlerde vajinal cerrahi en uygun girişimdir.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu

Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 11 Haziran 1958 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini TED Ankara Koleji'nde bitirmiştir. 1975 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1981 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 1987-1989 yılları arasında Johns Hopkins Universitesi Jinekoloji ve Obstetrik Departmanı'nda Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite konusunda çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Fatih DURMUŞOĞLU, 1992 Doçent,1999 yılında da Profesör Doktor unvanı almıştır. 1981-1982  yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, 1982-1986 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalı ...

Etiketler
Vajinal ameliyatlar nelerdir
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube