Vajinal ameliyatlar
Vajinal ameliyatlar

Kadın hastalıkları ve doğum cerrahisinin en önemli özelliklerinden biri karın yolu dışında bazı ameliyatların vajinal yoldan yapılabilmesidir.

Doğum sayısı iki veya daha fazla olan kilolu, kronik öksürük ve kabızlık yakınması olanlarda, zaman içerisinde rahim dokusunun vajinaya doğru düştüğü görülmektedir.

Bu şikayetler bazen idrar kaçırma, bazen tuvalet temizliği esnasında mesane, rahim ağzı gibi yapıların ele gelmesi üzerine doktora başvurma sebebidir.

Vajinal ameliyatlar, rahmin aşağıdan alınması dahil hasta için son derece rahat fakat doktorun yeterli tecrübe ve yeteneğinin olması gereken operasyonlardır. Hasta ameliyat sonrası ameliyata ait izleri göremez ve kısa zamanda ayağa kalkar, hatta 1-2 gün içerisinde taburcu bile olabilir.

Vajinal ameliyatlar günümüz cerrahi prensiplerine uygun girişimlerdir. Hastanın karın bölgesi açılmadığı için düşük oranda enfeksiyon, az miktarda ameliyat sonrası ağrılar ve kısa zamanda işe dönüş gibi avantajları vardır.

Günümüzde uygun hastalarda; rahim alınması, mesane düşüklüğü,idrar kaçırma ve genişlemiş vajina gibi problemlerde vajinal cerrahi en uygun girişimdir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!