Hipnoterapi ile sağlıklı kiloya ulaşmak
Hipnoterapi ile sağlıklı kiloya ulaşmak

Şimdiye kadar kaç kez diyet yaparak kilo vermeye çalıştınız? Haftalarca hatta aylarca süren son derece kısıtlı gıdalar ile yapılan diyetler, zorlanarak yapılan egzersizler, doktora danışılmadan kullanılan ilaçlar, bitki çayları vs.vs… Kaçında başarılı oldunuz? Kaçında dayanamayıp vaz geçtiniz? Verdiğiniz kiloları ne kadar zamanda geri aldınız? Hatta cerrahi girişimleri bile düşünüp araştırmaya mı başladınız? Diyet yaparken mutlu muydunuz? Yaptığınız diyet yaşam tarzınıza ne kadar uygundu? Yaptığınız diyet sadece aldığınız gıdaları mı yoksa yaşamınızın başka alanlarını da mı kısıtladı? Tüm bunları okurken ve bu soruların yanıtlarını düşünürken bile içinizde bir sıkıntı oluştuğunu görür gibiyim. Kilo verme isteği masum bir niyetten çıkıp kısa zamanda açlık savaşlarına dönüşen, kendini acımasızca cezalandırmayla son bulan talihsiz bir döngü haline gelir. Görüldüğü gibi tekrarlayan bu döngüler kişinin beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da bozmaktadır.

Beden ve ruh sağlığınızı bozmadan Hipnoz teknikleri kullanılarak kilo vermeye yardımcı olma, yani Hipnoterapi yönteminden bahsetmek, sizleri bu konuda bilimsel temellere dayanarak ve doğru bir şekilde bilgilendirmek istiyorum. Hipnoterapi ile kilo verme alanında son yıllarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş ve bu yöntem haklı bir şekilde popüler bir yöntem olmaya başlamıştır.

Hipnoterapi; Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve arzu edilen sağlıklı kiloya ulaşmak için çözüm arayan pek çok kişiye yardımcı olabilecek oldukça yararlı bir yöntemdir. Hipnoterapi ile kilo verme ; cerrahi bir işlem, ilaçlar, doğal ürünler gibi diğer takviyeleri gerektirmez. Fizyolojik veya psikolojik zarar verici bir özellik içermez. Hipnoterapi diyet amacı gütmez. Bu yöntem; beslenme ile ilgili sağlıklı düşünce kalıpları oluşturmayı hedefler. Beden ölçülerinde istenen hedeflere ulaşabilmek için beslenme ile ilgili zihinsel engelleri aşmak amacını güder. Aynı zamanda yeme bozukluğu gibi beslenme bozukluklarına yol açabilecek altta yatan psikolojik sorunları çözmeye de yardımcıdır. Hipnoterapi düşünce kalıplarındaki engelleri aşmak ve nedenlerini bulup çözümlemek açısından faydalıdır.

Bizleri aşırı yemeye yönlendiren şeyler nelerdir?

Tıbbi tedavi ile kontrol altına alınması gereken çeşitli metabolik bozuklukların yol açtığı iştah artışı dışında, karşı koyulamayan yemek yeme dürtülerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Haz duygusunu tatmin etmek için hızlı bir şekilde bütün lezzetleri tatma isteği.

Doyma duygusunun geç olması.

Midenin tokluk duygusunu yakalamasına rağmen, zihinsel tokluk duygusunun yakalanamaması

Çocukluk döneminde ebeveynler tarafından yeme konusunda baskı yapılması.

Sıkıldığında veya yalnız kaldığında yemek yiyerek sıkıntısını azaltma.

Üzgün ya da mutsuz olduğunda yemek.

Kendini ödüllendirmek için yemek .

Obezitede sağlık nedeniyle kilo verme zorunluluğu önemli olmakla birlikte, ince ve zayıf olmanın güzellikle eş anlamlı tutulması nedeniyle daha iyi görünme çabası günümüzde kilo verme gerekliliğini daha da öne çıkarmaktadır . Bu amaca ulaşmak için çoğunlukla hızlı yöntemler tercih edilmektedir. Ve dolayısıyla hızlıca sağlıksız bir şeklide verilen kilolar hızlıca geri alınmaktadır. Ayrıca reçetesiz satılan zayıflama ilaçları, , bitkisel karışımlar, moda zayıflama diyetleri ve aşırı yorucu egzersizler ve endikasyon dışı cerrahi işlemler ölümlere yol açabilmekte, kişilerin sağlığını ciddi biçimce tehlikeye sokmaktadır.

Arzulanan ölçülere ulaşmak için kilo verme süreci gerçekten uzun ve çok zahmetli bir süreç olduğundan yoğun stresi de beraberinde getirir. Uzun süre çok sevilen yiyeceklerden uzak durma, iştah duygularıyla başa çıkma, hareket etme zorunluluğu, tüm bunlara rağmen hala beğenilen giysilerin içine olamamak, aynaya baktığında hala bir yerlerden fazlalıkların çıktığını görmek, tartının sayılarında değişikliğin olmadığını ya da çok yavaş değiştiğini görmek kilo verme motivasyonunu düşürür. Bu durum kişide umutsuzluk duygusunu tetikler ve “ne yapsam başaramıyorum olmuyor, aç geziyorum, bitkin düşüyorum, kilo vereceğime aksine alıyorum” düşüncesi hakim olmaya başlar ve kişi kilo verme yöntemi her neyse tam aksi yönde hareket etmeye başlar ve verdiği kiloları da geri almaya başlar. Sonra bu davranışlarından dolayı yaşadığı yoğun pişmanlıklar, suçluluk duyguları, başarısızlık duygusu ve özgüven kaybı ve aşırı stres kişinin psikolojisini bozar. Bu döngü sürekli tekrar eder durur.

Bu duyguların hepsi kişinin yaşam kalitesini önemli derecede bozabilir ve insan ilişkilerinde problemlere neden olabilir. Örneğin; Aşırı kiloları nedeniyle bedenini beğenmeyen birey, üzerine giydiklerinin yakışmadığı gerekçesiyle kendisine giysi almaz, beğenilmeyeceği, herkesin onun kilolarıyla fazlasıyla ilgileneceği düşüncesiyle, katılması gereken davete gitmez, başkalarının onun ne kadar fazla yediğini görmesinler diye yemek etkinliklerine katılmaz, sosyal ilişkileri bozulur, kendini yalnızca zayıf olduğu zaman güzel ve çekici olacağına inandığından, zayıflama düşüncesi sürekli zihnini meşgul eder durur. Bu nedenle günlük hayatın sorumluklarına yeterince odaklanamaz. Bu olumsuz duygu ve düşünceler kilo vermek yerine aksine kilo alımına neden olabilir.

Bilinçsizce yönlendirilen yemek yeme dürtüleri, irade gücünü zayıflatıp mücadeleyi bozmaktadır.

İşte tam burada hipnoterapi devreye girer. Kilo vermek için motive olmanızı ve dirençleri aşarak istenilen sonuca ulaşmanıza yardımcı olur.

Hipnoterapinin kilo vermek için nasıl kullanılacağına geçmeden önce hipnoz hakkında mitler nedeniyle olası çekincelerinize değinmek istiyorum.

Kontrolümü kaybederim.

Uykudan uyanamam.

Yapmak istemediğim şeyler bana yaptırılır.

Hafızam silinir.

Sırlarımı anlatırım.

Bu çekinceler hakkında doğrular ise şöyledir. Hipnoz bir uyku hali değildir. Aşırı uyarılmışlık halidir. Kontrolünüz sizdedir. Kimse size istediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Siz istemediğiniz hiçbir şeyi anlatmazsınız. Hafızanızın silinmesi diye bir şey mümkün değildir. Hipnozdan çıkamama diye bir durum söz konusu değildir. Hipnozun sonrası normal uykudur.

Hipnoterapi ile kilo kaybı nasıl olmaktadır?

Daha önce bahsettiğimiz gibi hipnoz bilinçaltına ulaşmanın bir yoludur. Aşırı yeme dürtüleri veya diyet yaparken karşılaşılan dirençler çoğunlukla bilinçaltı kaynaklıdır. Zararlı sonuçları görmenize rağmen aşırı yemek yemeye devam ediyorsunuz, kendinizi engelleyemiyorsunuz. Diyet yapmaya çalışıyorsunuz bir süre sonra vazgeçiyorsunuz. Bunun nedeni bilinçaltı dürtülerdir. “Niçin aşırı yemeye yönlendiniz ?” veya “Diyetten niçin vazgeçtiniz?” sorularına verilebilecek tatmin edici cevaplar çoğunlukla yoktur. Çünkü bu sorulara verilebilecek bilinçli bir cevap yoktur. Bu soruların cevapları bilinçaltındadır. Hipnoz bir araç olarak kullanılarak bu dürtülerin nedenlerini ortaya çıkarılabilir. Terapi yolu ile bu patolojik düşünceler çözümlenebilir. Hipnoz esnasında telkine açık bir durumda olduğunuzdan dolayı verilen direktiflere uyum sağlamanız ve bunları kabul etmeniz yüksek düzeydedir. Bu durum terapinin daha başarılı ve hızlı bir şekilde olmasına imkan sağlar. Yine hipnoz esnasında görselleştirme(rüya gördürme) tekniği ile terapi esnasında verilen direktiflerin uygulanması ve sonuçları canlı olarak yaşatılabilir. Böylece ulaşmak istediğiniz hedefi gördüğünüzde motivasyonunuz artacak, bunu uygulama ve gerçekleştirme konusunda kendinize olan güveniniz artacaktır. Sonuç olarak yanlış beslenme ile ilgili bilinçaltı kalıplarınız sağlıklı olanlarla yer değiştirecektir.

Yapılanları bir örnekle açıklamaya çalışacağım.

Hipnoz altında hipnoterapist tarafından bir müdahalede bulunmadan, yeme dürtülerinize uygun olarak ne yemek istiyorsanız onu yemeniz önerilmiş olsun. Diyelim ki bu kocaman çikolatalı bir pasta olsun. Pasta yendikten sonra neler hissedildiği, duygusal olarak neler yaşandığı, niçin böyle bir pasta tercih edildiği, pastanın sizin için ne anlama geldiği, duygusal yönden hangi boşluğu doldurduğu gibi sorularla yeme davranışının temelinde yer alan düşünce kalıpları tespit edilmeye çalışılır. Bu kalıplar tespit edildikten sonra bunlar sağlıklı beslenme kalıpları ile değiştirilme yoluna gidilir yani telkin yolu ile bu pastayı yemek arzunuz baskılanabilir, örneğin bunun yerine bir meyve ile aynı zevki almanız sağlanabilir. Hedeflere ulaşmak için egzersiz yapmayı daha keyifli hale getirmek telkinleri verilebilir. Yeni kalıplar gerçeklerle uyumlu neden sonuç ilişkisi olan kalıplardır. Bu nedenle kabul edilebilirlikleri yüksektir. Hipnoz altında yanlış ve doğru düşünce kalıplarının sonuçları görsel ve duygusal olarak yaşatılıp sonuçlarla yüzleşme sağlanabilir. Bu düşünce kalıplarının değiştirilmesinde ve sizin bu kendinize olan güveninizin artmasında önemli bir rol oynar.

Sonuç olarak hipnoterapi, beslenme alışkanlıklarının temellerini oluşturan olumsuz ve sağlıksız bilinçaltı düşüncelerle mücadele ederek, yeni ve sağlıklı düşünce kalıpları oluşturarak kilo kaybı için size yardımcı olabilir.

Psikiyatrist Necati ÇOBANOĞLU


İzmir Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!