Hepimiz sosyal medyada mutluyuz

Hepimiz sosyal medyada mutluyuz

 

            Hepimiz sosyal medyayı sıklıkla kullanmaktayız. Hatta kimi zaman o kadar fazla kullanıyoruz ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Sosyal medyaya yani instagram, facebook gibi platformlara yüklediğimiz fotoğraflarda, videolarda veya hikayelerimizde hep çok mutluyuz.. Peki gerçekte de öyle miyiz? Cevabı sizde.. Ama bir şeyler söylemek gerekirse sosyal medya ve gerçekte olan duygularımızın farklı olduğunu görüyorum. Hepimiz sosyal medyada en mutlu, en güzel fotoğraf veya videolarımızı paylaşıyoruz. Üzgünken bile hemen gülümseyerek bir fotoğraf veya hikaye paylaşıyoruz. O anda sosyal medyada dolaşırken insanların ne kadar mutlu olduğunu görüyoruz! Ya da öyle sanıyoruz.. Herkesin çok mutlu, işlerinin yolunda gittiğini düşünüyoruz. Hep kendimizin üzgün olduğunu sanıyoruz. Ama düşününce biz de aynısını yapmıyor muyuz? Mesela arkadaşımızla tartışıyoruz, iş yerinde huzursuz bir gün geçiriyoruz veya sevgilimizden ayrılıyoruz. Ama biz de o an çok mutlu göründüğümüze dair hemen bir paylaşım yapıyoruz. Aynı şekilde diğer kişiler de sizin çok mutlu olduğunuzu düşünüyorlar. Aslında bu bir döngü halini almış. Bunun örneklerini vermek çok. Bir ilişkimiz bitiyor. Çok üzgünüz, hatta ağlıyoruz. Daha sonra hemen arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz ve sanki çok eğleniyormuş gibi bir paylaşım yapıyoruz. Aslında ayrıldığımız kişinin bizi çok mutlu hatta eğlenirken görmesi için bu paylaşımı yapıyoruz. “Her şey yolunda ben çok mutluyum, hiç üzülmüyorum” gibi karşı tarafa bir mesaj vermek istiyoruz. İş yerinde tartışmalı, huzursuz bir ortamdayız. Hemen hepimiz çok mutlu görünerek bir selfie yapıyoruz. Paylaşımımızın altına harika sözler yazarak iş arkadaşlarımızla veya iş yerinde ne kadar eğlendiğimizi, mutlu olduğumuzu göstermek istiyoruz. Bu paylaşımlara bakarak biz de onların ne kadar güzel çalışma ortamının, arkadaşlıkların olduğunu düşünüyoruz. Ama gerçekte öyle değil.. Sosyal medya paylaşımlarına bakarak sadece kendimizin mutsuz olduğunu diğer herkesin çok mutlu olduğunu düşünerek yanılıyoruz. Hep en mutlu anları ve en güzel anları paylaşıyoruz. Hiç ağladığımız anları veya mutsuz halimizi paylaşıyor muyuz? Aynı zamanda diğer herkesin böyle mutsuz anlarını paylaştığını görüyor muyuz? Tabiki de hayır.

            Yani hepimizin zor günler geçirdiği dönemler oluyor. Bu süreçlerden geçiyoruz. Aynı zamanda gerçekten çok mutlu zamanlarımız da oluyor. Ama sosyal medyaya gerçeği aktarmıyoruz. Bu yüzden kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlar fotoğraf paylaşımlarına bakarken kendimizi de hatırlayalım. Biz de hep güldüğümüz anları paylaşıyoruz. Bu yüzden her birimizin sosyal medyada mutlu olduğumuzu unutmayalım.

Bu makale 22 Kasım 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.KI.Psk. Esin Akpınar, 2016 yılında Maltepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olmuş ve  2018 yılında İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını'da tamamlamıştır.  Uludağ Üniversitesi onaylı Aile Danışmanlığı eğitimi almıştır. Bu alanda da çalışmalar yapmaktadır. İçinde yer aldığı  projeler ve stajlar sayesinde takım çalışması ve kişilerarası iletişim konularında kendini  geliştirme fırsatı bulmuştur. Özellikle insanları anlama ve insan ilişkilerinde empati ile yaklaşımda ve  çalışma hayatında yardımcı olmaktadır.

Etiketler
İlişki problemi
Uzm. Kl. Psk. Esin Akpınar
Uzm. Kl. Psk. Esin Akpınar
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube