Hemoroid ve longo yöntemiyle tedavisi

Hemoroid ve longo yöntemiyle tedavisi

 HEMEROİD

Neden bu en yaygın hastalığı bu güne değin yazmadım? Önce samimi bir itirafım olacak. Onca kanser ameliyatı yapan ben, hemoroid operasyonu sonrası ağrıyla kıvranan hastalarımı gördükçe bir yol olmalı bu ağrıyı durduran diye düşünüyordum.

Nitekim son iki yılda hemoroid operasyonlarında ağrıyı ortadan kaldıran Longo yöntemi veya doplerle atardamarı bularak dikme yöntemini kullanmaya başladım.Yaklaşık 120 vaka sonrası gördüm ki , ağrıyı yok denecek kadar aza indiren bu yöntemleri sizlerle de paylaşmamın zamanı geldi.

Evet LONGO yöntemiyle hemoroidektomi ya da THD yani dopplerle arteri bulup dikerek bağlama yöntemi ( HEMOROİDOPEKSİ ).

Bütün olay 20 dakika uyumaktan ibaret.Uyanıyorsun ve hemoroid bitiyor.Güzel degil mi?

Evet, ameliyat sonrasında da hasta o dayanılması zor ağrıları çekmiyor.Detayları daha sonra sizlerle paylaşacağım.

THD den biraz bahsedecegim . Sizi bizar eden hemoroid memelerini besleyen atar damar aslında kalın barsağın rektum denen son kısmını besleyen ana damarın dalları olup hemoroid denen memelere yaklaştıkça en az 3 bazen 5 ana dala ayrılan atardamardır.

Hemoroid hastalıgını kökten ortadan kaldırabilmek için bu damarların kan akımının engellenmesi
gerekmektedir.THD yöntemi özel geliştirilmiş bir cihazla bu damarların akım yönünü ve yerini elektronik dopler sistemle belirleyip,yine özel geliştirilmiş bir aletle onun içine adapte edilen dikiş yardımıyla damarın hemoroidi besleyen kan akımını ortadan kaldırmaya ve hemoroidi sonsuza dek yok etmeye yönelik bir yöntemdir.

Bu tedavi , hastaya genel anestezi vererek uyur ortamda uygulanabildigi gibi, sedasyon anestezisi ile lokal anestezi yardımıylada uygulanabilmekte olup, herhangi bir doku yada organ kesmek sözkonusu olmadıgı için tamamen ağrısız ve ayaktan bir tedavidir . Hasta ameliyatı izleyen saatlerde evine gidebilir ertesi gün işine devam edebilir , seyahate yada tatile çıkabilir .

Bütün bu kolaylıkları yaşarken klasik hemoroid tedavilerinde yaşadığı başta AĞRI , KANAMA ve TUVALETİNİ YAPABİLME SIKINTILARI yaşamayacaktır.


 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Kanama
Op. Dr. Ünal İnce
Op. Dr. Ünal İnce
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube