Anal botox
Anal botox

Anal fissür,makattan kanama,dışkılamada zorluk,ağrılı-sancılı dışkılama,dışkılamayı geciktirme,dışkılama sırasında yırtılma hissi, makatta ele gelen şişlik, kabızlık, tam boşalamama ve rahatlayamama hissi, makatta taş varmış hissi gibi birçok değişik şekilde hasta tanımlamalarıdır.

anal fissürde( makatta çatlak-yırtık) öncelikle erken tanı ve erken tedavi gerekir. Cerrahi müdahaleden özellikle kaçınmak gerekir. Çünkü cerahi tedavi özellikle akut fissürlerde önerilmemesine rağmen hastalar bir an önce sonuç almak istadiklerinden sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Makat içindeki iç büzücü kaslar -internal sfinkter gaz ve sıvı kontrolünü dolayısıyla anüs hijyenini sağlamaktadır. Bu kas ameliyatta kesilerek iptal edilmektedir. Artık o kasın yapacağı görev hayat boyunca yapılmayacaktır. Erken yaşlarda bu önemsiz olmakla birlikte yaşlılıkta gaz ve sıvı kaçırma riski artmaktadır. O halde sadece günü kurtarmak değil geleceği de düşünmek gerekir. Ancak medikal tedavilere cevap vermeyen bu hastalıkta kronikleşme varsa ve eğer kas artık görevini yapamıyorsa o zaman cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir.

Makat kanamalarının en çok nedeni hemoroid - basur olarak bilinmesine rağmen aslında anal fissür çok daha sık kanama nedenidir. Günümüzde artık cerrahi müdahaladen ziyade palyatif-düzeltici-küçük müdahale ve medikal tedaviler ön plandadır. Hastalarımıza artık bu sorun için ANAL BOTOX tedavisi yapıyorum. Sonuçlar son derece olumlu ve yüzgüldürücü olup hastalarımın minnet dolu sözlerini duyuyorum. Ameliyata karar vermeden önce bu yeni tedavi şeklini denemenizi tavsiye ederim.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!