Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Aslında bir bağ dokusu hastalığıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

Hemoroid neden olur?

Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal)

Gebelik ve doğum

Hareketsiz yaşam

Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek)

Çeşitli meslek grupları (şoförler, pilotlar)

Alkol alışkanlığı

Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu

Kalın barsak kanseri

Masa başında uzun süre çalışma (bankacılık bilgisayar operatörlüğü)

Hemoroid (basur) hastalığının belirtileri nelerdir?

Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama)

Ağrı

Makatta ele gelen şişlik

Akıntı, makatta ıslaklık hissi

Kaşıntı

Bu şikâyetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur.

TANI NASIL KONUR?

Bu şikâyetlerle hekime başvuran hastanın şikâyetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikâyeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ya da üstü kabızlık şikâyeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

HEMOROİDİN DERECELERİ

1. Derece hemoroid: Kanama en önemli şikâyettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır. 2. Derece hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikâyetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır. 3. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikâyetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir. 4. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikâyetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

Hemoroid tedavi yöntemleri

Barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi,

Diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi,

Lokal krem ve pomatlar,

Cerrahi tedavi:

Comepa ADL YÖNTEMİ

Klasik cerrahi yöntemle hemoroidektomi operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür.

Lazer tedavisi ( Nd-yağ lazer tekniği ile genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.


Samsun Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!