Hamilelikte varis ve korunma yolları

Hamilelikte varis ve korunma yolları

Hamilelikte Varis ve Korunma Yolları

Hamilelik ile beraber ortaya çıkan genişlemiş, büyük ve cildinizden görünür hale gelmiş damarlarlarınız mı var?

Sizi ve günlük yaşantınızı oldukça fazla etkiliyor, bacaklarınızda ağırlık ve dolgunluk hissi mi yaratıyor?

Günümüzdeki hamileliklerin yaklaşık %40'ında ortaya çıkan bir sorun ile karşı karşıyasınız. Gebelik ile özellikle ilk 2 ayda vucudunuzdaki kan miktarı yaklaşık 10 kat artmaktadır. Bu nedenle hamileliğin ilk 6 haftasından itibaren bacaklarda varis gözlenebilmektedir. Hamilelikteki varislerin yaklaşık %70 - 80'i hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak hamilelik sırasında varis gözlenmesinin 4 ana nedeni mevcuttur:

Vucudunuzda hamilelik ile dolaşan kan miktarında artışın olması.

Vucudunuzda hamilelik süreci ile başlayan hormonal değişim. Burada esas sorumlu hormon olan progesteronun damarlar üzerindeki genişletici etkisi önemlidir.

Hamilelik süreci boyunca (ve hayat boyu da sürecek olan) taşıdığınız en değerli varlığınız olan bebeğinizin göbek hizasında özellikle bacaklarınızdan gelen ana toplardamarlara (sağ tarafta daha belirgin olarak) yaptığı bası ve buna bağlı olarak bacaklarınızdaki damarsal yapılardaki aşırı basınç artışı.

Aile öyküsü; anne yada baba tarafından varisi bulunan ve bunun kalıtımsal olarak iletilmesi durumu.

Kötü haber: Ailenizden birilerinde varis varsa, sizde de ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Erkeklere oranla bu durumun kadınlarda daha fazla gözlendiği saptanmıştır. Her hamilelikten sonra özellikle de ileri yaşta durum daha da kötüleşmektedir. Ağır kaldırmak, ikiz ya da üçüz hamilelik, uzun süre ayakta kalmak durumu daha da kötüleştirebilmektedir.

İyi haber: eğer hamilelik öncesi belirgin varisiniz yok, hamilelik süreci ile ortaya çıkmışlarsa, genellikle doğum sonrası 3 ay içerisinde ortadan kalkmaktadırlar.

Hamilelikte Varisi Önlemek İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Hamilelikte aşırı kilo almamaya çalışın. Özellikle aile öyküsü olan ve kilo almaya uygun yapısı bulunanların dikkat etmesi gerekmektedir. 

Her fırsatta dinlenin, bacak toplardamarları üzerine binen yükü hafifletin. 

Sol tarafınıza doğru yatın, bacak toplardamarlarınızın bağlı olduğu büyük damar sağ tarafınızda bulunmaktadır. Bu nedenle sol tarafa doğru yatarken yönelmeniz damar üzerine binecek baskıyı ortadan kaldıracaktır.

Bacaklarınızı fırsat buldukça yukarı kaldırın, gün içerisinde masa yada bir sandalyeye koyarak gece yatarken ise bacaklarınızın altına yastık koyarak yükseltiniz.

Çok aşırı genişlemiş varisler ve şişimiş bacaklarınız mevcutsa, kalp ve damar cerrahisi uzmanından yardım isteyiniz. Hamilelik sürecini rahatlatacak öneri ve destekleyici çoraplar mevcut. 

Günlük egzersiz yapmayı unutmayın. Basit, ve sizi yormayacak yürüyüşler dolaşımı hızlandırarak sizi rahatlatacaktır. Unutmayın oturmak ve bacak bacak üstüne atmak (hamilelik sonunda imkansız) sizi daha da rahatsız edecektir.

Unutmayın; varis tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hamilelik süresi boyunca amaç bu süreci rahat ve sorunsuz şekilde tamamlamaktır. Tedavi, doğum sonrası başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Prof. Dr. Mehmet Ümit ERGENOĞLU, 1966 yılında ABD’de doğmuştur. İhtisası sonrasında ABD’de Baylor College of Medicine, Methodist Hastanesi'nde ve Cleveland Clinic Foundation’da 6 yıl görev yapmıştır. Prof. Dr. Mehmet Ümit ERGENOĞLU, Türkiye’ye döndükten sonra, Florence Nightingale Çağlayan Hastanesi'nde 2,5 yıl görev yaparken 6 ay kadar Belçika - O.L.V. Clinic Aalst' ta çalışmalarda bulunmuştur. 2007-2013 yılları arasında ise Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı olarak hizmet vermiş, 2013 yılında ise Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medical Park Göztepe Hastanesi, Beylikdüzü ve Şişli International Kolan Hastaneleri'nde de çalışmalarda bulunmuştur. Aort ve periferik damar cerrahisi, minimal invaziv ve endovasküler girişimler, varis'in tedavi seçenekleri içerisinde yer alan mi ...

Etiketler
Toplardamar
Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
İstanbul - Kalp Damar Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube