EN HOŞ YOLCULUK

İşte geldi hayattaki en mucizevi süreç. Bu süreçte bebeğiniz için en önemli şeyler huzurlu geçirilmiş bir hamilelik süreci, sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme şeklidir. Çünkü siz ne ile besleniyorsanız bebeğinizde onunla beslenmiş oluyor. Şimdiye kadar sağlıksız bir beslenme tarzınız varsa ilk başta onu düzeltmekten başlayın. Eğer beslenmeniz sağlıklı ise de bundan sonra gebeliğe uygun şekilde beslenmeye geçin.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için sağlıklı beslenin.

Hamilelik döneminde yeterli enerjiyi alman ve vitamin ve minerallerden zengin beslenme şeklin hem senin hem de bebeğinin sağlığı için önemlidir. Bu süreçte halsizlik yaşamamak, enerjik hissetmek için doğru beslenmelisin. Sağlıklı beslenmen, bebeğinin beyin ve beden gelişimine olumlu etki gösterir. Bu nedenle yeterli protein, sağlıklı yağ, vitamin, mineralleri içeren hamileliğe uygun bir beslenme şeklini benimsemen gerekir.

Minik bebeğinin beslenmesi, anne karnından başlıyor.

Beslenmenizi bebeğinizle paylaştığınızdan hamileliğin boyunca en önemli şey, öncelikle yediğin besinlerin sağlıklı ve doğal olmasıdır. Yani işlem görmemiş besinlerden oluşan bir beslenme şeklin olmalıdır. Yani, doğal, işlem görmemiş, katkı maddesi içermeyen, organik besinler. İşlem görmemiş tam tahıllardan yapılmış ekmek ve tahıllar, taze ve mevsiminde sebze ve meyveler, kurubaklagiller, organik yumurta, tavuk, et, balık, süt ve süt ürünleri, çiğ badem, çiğ ceviz, çiğ fındık gibi kuruyemişlerden oluşan sağlıklı bir beslenme şekli.

Yeterli vitamin ve mineral aldığınızdan emin olun.

Bebeğinizin beyin gelişimi büyük ölçüde anne karnında tamamladığından dengeli beslendiğinizden emin olun. Bu dönemde folik asit, iyot, demir, B grubu vitaminler ve çinkodan dengeli bir beslenme şekli önemsenmelidir.

Bu besinlerden kaçının.

Öncellikle bu süreçte katkı maddeli besinlerden kaçının. Yüksek yağlı ve şekerli besin tüketmemeye özen gösterin. Yapay tatlandırıcı içeren asitli içecek veya sakız kullanmayın. Alkol ve sigara tüketmeyin. Kahve tüketiminizi sınırlandırın.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!