Hamilelik sonrası estetik karın germe ameliyatı
Hamilelik sonrası estetik karın germe ameliyatı

Gebelikte ve doğum sonrasında kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden en çok etkilenen bölge karın ve göğüslerdir. Karında oluşabilecek değişiklikler;

Şişkinlik;

Hamilelik boyunca karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışırlar ama doğumdan sonra tam olarak eski konumlarına denemezler. Dolayısıyla, karın duvarında bir esneklik ve şişkinlik belirir.

Çatlaklar;

Bebek büyüdükçe annenin karın kasları gevşer ve bebeğe yer açmaya çalışır. Hamileliğin son aylarında gerginlik okadar artar ki, derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kollajen iplikleri yırtılmaya başlar. Özellikle karnın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak görülür. İkiz bebek taşıyan, ikinci veya üçüncü doğumu olan ve kontrolsüzce kilo alan annelerde bu risk daha da fazladır. Sonuçta deri kapasitesinden fazla gerilirse çatlakların oluşması kaçınılmazdır.

Yağlanma ve fazla kilolar;

Bütün bunların üzerine fazla alınan ve verilemeyen kilolar da karın bölgesindeki şekil bozukluğunu arttırır. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın, bel ve üst bacaklarda birikir. Bu yağlanma sonucu sadece karın ve etrafı değil, belde ve kasıklarda da sarkma, kırışıklık ve yağlanma görülür

Hamilelikten sonra ne zaman karın germe ameliyatı önerilir?

Günümüzde kadın hastalıkları uzmanları vücudun ortalama bir yılda kendini toparlayacağını bu dönemde cerrahiden çok uygun egzersiz ve diyetle bu sürece yardımcı olunması gerektiğini vurguluyorlar. Çocuk hastalıkları uzmanları ise, daha çok emzirmenin önemini anlatarak mümkünse bir - bir buçuk yıl emzirmeyi tavsiye ediyorlar. Emzirme sonlandıktan sonra karın germe ameliyatı planlanabilir.

Karın Germe Ameliyatı;

Abdominoplasti olarak adlandırılan operasyon ile karın bölgesindeki fazla deri ile yağ dokusu alınır ve karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşması sağlanır. Bu uygulamanın hemen ardından karın bölgesinin görünümünde çarpıcı bir düzelme görülür. Bu operasyon liposuction ile beraber yapılırsa, bel bölgesinde daha da estetik ve belden kalçaya daha kavisli geçiş veren bir görünüm elde edilir.

Abdominoplasti iki şekilde yapılabiliyor: Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma varsa mini-abdominoplasti, ciddi derecede çatlak ve sarkma oluşmuşsa total abdominoplasti işlemi uygulanıyor. Son yıllarda revaçta olan gergin yüksek karın germe tekniğinde ise bütün karın cildi kaldırılmıyor, sadece orta hattaki kasların yaklaştırılacağı bölge açılıyor. Böylece bu bölgedeki dolaşımın bozulma riski azaltılıyor. Derideki ameliyat izi, bikini ve çamaşır içinde kalacak şekilde planlanıyor ve dikişler de deri altına yapıldığı için daha az iz kalıyor.

Operasyon sonrasında: İlk 5 gün sürekli, daha sonraki 3 hafta -1 aylık dönemde ise, sadece gündüz korse giyiliyor. 8–12 hafta boyunca ağır egzersizden kaçınmak gerekiyor.

Ameliyatın Künyesi;

Anestezi: Genel anestezi.

Operasyon süresi: 2–4 saat sürüyor.

Hastanede kalış süresi: 1–2 gece.

İyileşme süresi: Bir hafta sonra sosyal hayata, 2 hafta sonra iş hayatına dönülebiliyor.

Sonuç: Operasyon sonrasında hemen sonuç alınıyor. Ancak izlerin belirginliğinin azalması zaman alıyor.

Ne zaman yapılmalı? Doğumdan bir yıl sonra, emzirme sonlandıktan sonra


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!