Meme büyütme operasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Meme büyütme operasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Estetik amaçlı ya da ihtiyaç dahilinde uygulanan, meme boyutunu büyütme amacı ile silikon protez destekli gerçekleştirilen operasyona Augmentasyon Mamoplasti yani meme büyütme estetiği adı verilmektedir. Son yıllarda en sık gerçekleştirilen estetik operasyonlardan olan meme büyütme, kadınların fiziki ve ruhsal şartları göz önüne alınarak gerçekleştirilmektedir.

Her yaştan kadının başvurduğu meme büyütme operasyonu, dünya üzerinde en çok incelenen estetik cerrahi müdahalelerden biridir. Birçok kadının da aklına takılan bir takım sorular bulunmaktadır. Meme büyütme hakkında estetik cerrahların uygulamaları ve hastaların merak ettiklerine dair soru ve cevapları sizler için derledik;

Meme büyütme operasyonu hangi doktor tarafından gerçekleştirilir?

Plastik ve estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur. Meme büyütme operasyonu vücut şeklini ve kalitesini etkileyecek bir operasyondur. Bu sebeple uzman bir plastik ve estetik cerrahın müdahale etmesi gerekmektedir.

Meme büyütme operasyonlarında silikon harici protez kullanılır mı?

İnsan vücuduna en uygun protez implant silikon içerikli protezlerdir. Yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucu en sağlıklı kullanılabilen protezler, silikon protezlerdir. Kullanılan silikon protezler uzun yıllar şeklini koruyabilmekte ve daha doğal bir görünüm sağlayabilmektedir.

Meme büyütme için kullanılan silikonlar kansere neden olur mu?

Kesinlikle böyle bir kanıt ortaya çıkmamıştır. Kansere yakalanma riski silikonsuz bir insan ile aynıdır.

Silikon protezler herhangi bir basınçta patlar mı?

Yapılan araştırmalar silikon protezlerin insan hayatını tehlikeye atmayacak türde bir basınçta etkilenmediğini göstermektedir. Silikon protez kullanan bir kadın iyileşme sürecinden sonra günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.

Silikon protezlerin kullanım süresi var mıdır?

Bilinen bir kullanım süresi belirtilmemektedir. Sağlıklı bir kadının ömür boyu silikon protezleri kullanabildiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Silikon protez ile meme büyütme operasyonu geçiren bir kadın bebeğini emzirebilir mi?

Silikon protezler insan vücudunu olumsuz etkilememesi için kas altına yerleştirilmektedir. Böylece süt salgılanmasını sağlayan süt bezleri ve dokuları hasar görmemektedir. Ayrıca meme uçlarında bulunan sinirlerin ve dokularında zarar görmemesi sağlanmaktadır.

Tüm estetik operasyonların öncesinde plastik ve estetik cerrah tarafından hastanın sağlık geçmişi ve şimdiki durumu incelenmektedir. Duruma göre belirlenen estetik operasyon uygulandıktan sonra da estetik cerrah tarafından verilen ve iyileşmeyi olumlu etkileyen talimatlar bulunmaktadır.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr. Fatih Öktem 1974 yılında Ankara'da doğmuştur. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2006 yılında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'ndan mezun olarak uzmanlığını kazanmıştır. Op.Dr. Fatih Öktem Çankaya'da yer alan muayenehanesinde hastalarını kabul etmektedir.

Op. Dr. Fatih Öktem
Op. Dr. Fatih Öktem
Ankara - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube