Gummy smile (dişetlerinin fazla görünmesi) ve pembe estetik tedavisi
Gummy smile (dişetlerinin fazla görünmesi) ve pembe estetik tedavisi

Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı bir bütün olarak değerlendirilmektedir. Diş eti estetiği de bu bütünün önemli bir parçasıdır. Dişlerin bir veya bir kaçının daha küçük, kısa görünmesi,güldüğünde diş etlerinin çok fazla görünmesi (gummy smile) beğenilmiyor. Diş etleri çok fazla görünen bireylerde(gummy smile) özellikle şu problemlerle karşılaşıyoruz. Gülümseme sırasında hasta görüntüsünden rahatsız oluyor. Özellikle fotoğraf çekiminde, toplum içerisinde gülme sırasında eliyle ağzını kapatıyor. Gülümserken kendini kısıtlıyor.

Tedavi süreci nasıl işliyor?

Öncelikle hastadan işlem öncesi fotoğraf alınarak bu fotoğraflar üzerinde pembe estetik (diş eti estetiği) için dijital tasarım yapılmalıdır. Diş hekimi tarafından diş eti cep miktarı ölçülerek genişletilebilecek diş eti miktarı belirleniyor. Dijital ortamda diş etleri bu seviyeye getirildiğinde nasıl bir görüntü oluşacağı hastaya önceden gösterilebilmektedir.

Tek seansta lokal anestezi altında yapılan diş eti estetiği(pembe estetik) tedavisiyle yaklaşık 15 dakika içerisinde diş etleri daha az görünür hale getirilirken dişlerde daha büyük ve simetrik bir görünüm sağlanıyor.

Gummy smile tedavisinde botox

Son zamanlarda sıkça uygulanan ve hastalar tarafından sorulan tedavi çeşitlerinden biri oldu.

Gülme esnasında üst dudak bir miktar yukarıya kalkmaktadır. Ancak bazı hastalarda dudak normalden fazla yukarı kalkarak üst çenede diş etlerinin çok fazla görünmesine (gummy smile) neden olmaktadır. Botox ile dudağı yukarı çeken bu kasın etkisi azaltılarak gummy smile tedavisi yapılmaktadır.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!