Gücünü topla ve ...

Gücünü topla ve ...

İş görüşmesine gidilir, kapıda beklenilir. Yaşadığınız stresten, kaygıdan dolayı; ne yapacağınızı, ne söyleyeceğinizi, nasıl davranacağınızı karıştırdığınız anlar olabilir. Yaptığınız görüşmeden çıktıktan sonra daha iyi olabileceğinizi ve içeridekinin siz olmadığını hissettiğiniz anlar olabilir. Sizin için önemli olan bir sınav öncesinde; kaygılandığınız için bilgilerinizin uçup gittiğini düşündüğünüz anlar olabilir. Stresten dolayı; ağlayabilir, hiç bir şey yapamadan kalabilir hatta sınavı yarıda bırakıp çıkmak zorunda bile kalabilirsiniz. Bunlara benzer örnekleri çoğaltmak mümkün. Eğer bu durumlar sürekli gerçekleşiyor ise bir uzmandan destek almanız yaşamınızı daha kolay hale getirecektir. Benim paylaşmak istediğim ise daha çok günü kurtarmak adına yapılabilecek ufak bir egzersiz.  

Peki, ne yapabilirsiniz?

Kendinize olan inancınız ve güveniniz, bahsettiğim durumları iyi hale getirebilir ya da kötü duruma sokabilir. Kendinize olan güveninizin eksikliği, gücünüzün eksilmesine sebebiyet verecektir ve bununla birlikte içinde bulunduğunuz durum sizin aleyhinizde işlemeye başlayacaktır. Fakat güçlü olduğunuzu düşünür ve hissederseniz; güveniniz artacak, rahat olmanızı ve içinde bulunduğunuz durumu iyi yönlendirmenizi sağlayacaktır. Güçlü hissetmiyor olsanız dahi bunu taklit ederek sağlayabilirsiniz. Peki, bu nasıl mümkün?

Vücut hareketlerimizin düşüncelerimizi, düşüncelerimizin ise davranışlarımızı değiştirebilmesi mümkündür. Dolayısı ile sosyal olarak değerlendirileceğiniz her bir durumdan önce aşağıdaki duruşu 3-5 dakika arasında yapın. Hatta şuan kalkıp deneyin!

Tabi ki bunu yaparken komik gözükmek istemezsiniz, iş görüşmesine gitmiş iseniz mesela; asansörde, tuvalette ya da kimselerin sizi görüp, fark etmeyeceği bir yerde yapın. Daha iyi hissedeceksiniz. Deneyin.

                          

               

 

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Serkan Kalgan

Uzm. Psk. Serkan KALGAN, İstanbul Bilgi Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Haliç Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans'ını tamamlamıştır. Arel Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Doktora eğitimine devam etmektedir. İlk olarak 2007 Smugglers’ Notch Fun University, Vermont / USA Kamp Eğitmenliği ile görevine başlamış olup, sırasıyla; Haziran  2008 Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Stajyer) , Ekim 2008 Tarlabaşı Toplum Merkezi ( Gönüllü Eğitmen)  ve 2011- 2013 yılları arasında Beykoz Belediyesi'nde  Psikolog olarak görev almıştır. 2010 yılından itibaren psikolog olarak mesleğini icra etmektedir. Uzm. Psk. Serkan KALGAN, farklı dallarda bir çok eğitime katılmıştır. Şema Terapi Süpervizyon (Devam Ediyor) - 2015 International Society of Schema T ...

Etiketler
Kendine güvenmek
Uzm. Psk. Serkan Kalgan
Uzm. Psk. Serkan Kalgan
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube