Vajinal hastalıklar arasında en sık görülen mantar enfeksiyonları, ergenlik dönemiyle birlikte kadınları tehdit altına alan hastalıkların başında geliyor. Vajinal mantarların sebeplerinden biri de antibiyotik kullanımı. Sonbaharın yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı şu günlerde grip ve soğuk algınlığı vakalarında bir artış meydana geleceği malum…


İşte bu dönemde kullanılan ilaçlar, özellikle antibiyotikler vajinanın florasını bozarak vajinal mantarlara sebep olabiliyor. Kaşıntı ve akıntıya dikkat Üreme çağına gelmiş kadınlarda sıklıkla görülen vajinal enfeksiyonlar çeşitli bulgularla kendini gösteriyor; Vulva olarak adlandırılan genital bölgenin dış kısmında yoğun bir kaşıntı ve içerden gelen bir akıntı durumu söz konusudur. Akıntı beyaza yakın süt kesiği olmakla birlikte genellikle kokusuzdur. Mantar henüz başlangıç aşamasındaysa kaşıntı ve akıntı dışında belirti göstermezken, ileri safhalarında yanma ve ağrılara sebep olur. Özellikle yaz sıcaklarında çok daha hızlı ilerleme gösteren mantar enfeksiyonları kaşınma dolayısıyla şişlik hatta kanamaları beraberinde getirir.


Antibiyotikler mantar yapabiliyor Özellikle içinde bulunduğumuz şu günler ani ısı düşüşleriyle birlikte soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda da artış yaşandı. Çoğu kez çabucak atlatılabilecek basit rahatsızlıklarda bile antibiyotiklere başvuruluyor. Antibiyotikler etkileri dolayısıyla vajinanın normal florasını (mikrop yapısını) bozuyor bu sebeple hekime danışmadan antibiyotik kullanmak doğru değil, doktorunuz vajen florasını bozmayacak ilaçlarla birlikte antibiyotik tedavisi yapmayı önerecektir. Naylon iç çamaşırı mantara davetiye çıkarıyor Vajen mantarları bulaşmak yerine çoğu zaman kendiliğinden oluşur. Mantar oluşumuna sebebiyet verebilecek durumları şöyle sıralayabiliriz: * Renkli tuvalet kağıdı, parfümlü günlük pedler, hijyenik olmayan yüzme havuzları * Sentetik iç çamaşırları, özellikle yaz mevsiminde * Yanlış taharetlenme (arkadan öne) * Vücudun savunma direncini düşüren hastalıklar, aşırı yorgunluk vb.

Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!