Göz protezleri

Göz protezleri

Gözünü kaza, yaralanma veya, tümör gibi sebeplerle kaybeden hastalardaki estetik kaygıları gidermek için, göz protezlerinden faydalanıldığını biliyoruz.Ancak göz protezi kullanamayanlara çevredekilerin, tepkileri nedeniyle dış görünüşle ilgili psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir . Protezlerden yararlanabilmek, protezin uygulanabileceği uygun bir yuvaya ve altındaki boşluğun da uygun bir şekilde doldurulmasına bağlıdır.

Göz Hast.Uzm. Prof.Dr.Müslime Yalaz; Bu hastalarda, göz çukurunu kalçadan alınan yağ dokusu ile doldurduklarını ve protez yuvası için de ağız dokusunu kullandıklarını açıklamıştır.

PSİKOLOJİK SORUN YARATIRMI?

Gözünü çeşitli nedenlerle kaybedenlerde, özellikle de, gençlerde çevredekilerin tepkileri nedeniyle dış görünüşle ilgili psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Göz yaralanmaları, veya bazı göz kazalarından, hastalıklarından sonra da göz fonksiyonlarını yitirince küçülme başlıyor.Göz küresinin kapladığı hacim kaybolduğundan göz bölgesinde çukurluk meydana geliyor. Sadece, protez takmak görüntüyü düzeltmiyor.Çünkü protez ile normal bir göz aynı boyutlarda olmuyor.Bu boşluğu doldurmak ve diğer gözle birlikte hareket eden protez kullanabilmek için öncelikle ameliyat ile bir iç protez göz içine yerleştiriliyor,sonra, diğer gözün boyutlarında ve renginde dış protez yapılıyor.Hastalar uygun bir göz protezi kullandıklarında, diğer gözlerini saçlarıyla saklamak, bant takmak, sürekli gözlükle dolaşmak zorunda kalmıyorlar.

HAREKETLİ PROTEZLER :

Gözü hareket ettiren kaslar, hareketli protez ameliyatı sırasında göz boşluğuna yerleştirilen iç protez üzerine tesbit ediliyor.İlk ameliyattan dört hafta sonra hastaya renkli dış protez takılabilir. Eğer diğer göz gibi hareket etmesi konusunda tatmin edici bir sonuç alınmazsa, ilk ameliyattan 6 ay sonra ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Kaynak : Sabah Gazete Sunumu

Op.Dr.Ahmet UMAY

Bristol University

Ophtalmology Section 

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

He was born in Ankara 20.11.1969. He will be secondary school in Ankara,and completed his primary education and education at TED Found Ankara College.  He started medical school by studying English at Meditzinkski Universitet Plovdiv in Bulgaria. Creating a task as a GP for a while followed by England in the United Kingdom/England. He graduated from Queen Mary University of London as a Master of Science(Ophthalmology Specialty).(1996-2000) He graduated from the University of Bristol School of Medicine. Scientific,Surgical Literature.(2000-2001) living, graduation news for a short time,vitreoretinal field duties at Morfields International Eye's of Cilical Surgery Hospital. He has worked in many effective surgeries with good academics and surgeons of the west,such as Prof.Dr. AndrewDavid Dick & Prof. Dr. Rebecca Ford. The ...

Op. Dr. Ahmet Umay
Op. Dr. Ahmet Umay
Kıbrıs - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube