Gözünü kaza, yaralanma veya, tümör gibi sebeplerle kaybeden hastalardaki estetik kaygıları gidermek için, göz protezlerinden faydalanıldığını biliyoruz.Ancak göz protezi kullanamayanlara çevredekilerin, tepkileri nedeniyle dış görünüşle ilgili psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir . Protezlerden yararlanabilmek, protezin uygulanabileceği uygun bir yuvaya ve altındaki boşluğun da uygun bir şekilde doldurulmasına bağlıdır.

Göz Hast.Uzm. Prof.Dr.Müslime Yalaz; Bu hastalarda, göz çukurunu kalçadan alınan yağ dokusu ile doldurduklarını ve protez yuvası için de ağız dokusunu kullandıklarını açıklamıştır.

PSİKOLOJİK SORUN YARATIRMI?

Gözünü çeşitli nedenlerle kaybedenlerde, özellikle de, gençlerde çevredekilerin tepkileri nedeniyle dış görünüşle ilgili psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Göz yaralanmaları, veya bazı göz kazalarından, hastalıklarından sonra da göz fonksiyonlarını yitirince küçülme başlıyor.Göz küresinin kapladığı hacim kaybolduğundan göz bölgesinde çukurluk meydana geliyor. Sadece, protez takmak görüntüyü düzeltmiyor.Çünkü protez ile normal bir göz aynı boyutlarda olmuyor.Bu boşluğu doldurmak ve diğer gözle birlikte hareket eden protez kullanabilmek için öncelikle ameliyat ile bir iç protez göz içine yerleştiriliyor,sonra, diğer gözün boyutlarında ve renginde dış protez yapılıyor.Hastalar uygun bir göz protezi kullandıklarında, diğer gözlerini saçlarıyla saklamak, bant takmak, sürekli gözlükle dolaşmak zorunda kalmıyorlar.

HAREKETLİ PROTEZLER :

Gözü hareket ettiren kaslar, hareketli protez ameliyatı sırasında göz boşluğuna yerleştirilen iç protez üzerine tesbit ediliyor.İlk ameliyattan dört hafta sonra hastaya renkli dış protez takılabilir. Eğer diğer göz gibi hareket etmesi konusunda tatmin edici bir sonuç alınmazsa, ilk ameliyattan 6 ay sonra ikinci bir ameliyat yapılabilir.

Kaynak : Sabah Gazete Sunumu

Op.Dr.Ahmet UMAY

Bristol University

Ophtalmology Section


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!