Yaşlanma ve yerçekimi etkisiyle oluşan üst göz kapağı cildinde sarkma, kırışma; alt göz kapağında gevşeme ve torbalanmalara yönelik olan cerrahi girişimdir.

Bu operasyon ile üst göz kapağındaki deri fazlalığı alınır, alt göz kapağındaki gevşeklik giderilir ve torbalanma dediğimiz yağ dokusu fıtıklaşmaları yeniden şekillendirilir. Böylece hastalar yorgun ve uykusuz görünümlerinden kurtularak daha taze ve canlı bir görünüme kavuşur.

Göz kapağı estetiği kimlere yapılır?

Bu ameliyat, genellikle 30 yaş sonrasında, üst göz kapağında deri fazlalığı olan ve alt göz kapağında torbalanmaları olan hastalara yapılabilir.

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Üst göz kapağındaki kesi göz kapağı kıvrımı hizasında, alt göz kapağında da kirpiklerin hemen altında veya bazen de kapak içlerinde yer alır. Fazla cilt dokuları çıkarılır fıtıklaşan yağlar yeniden şekillendirilerek göz kapağı ile yanak geçişi daha pürüzsüz hale getirilir. Operasyon genelde 45 dakika -1 saat arası sürmektedir.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonra aynı gün taburcu olunabilir veya 1 gece yatış gerekebilir. Göz etrafında hafif morluk ve şişme olabilir. Dikişler genelde 5-7. gün alınır. 1 hafta sonra şişlikler ve morluklar tamamen geçmiş olur. Hastalar 1 hafta sonunda işlerine dönebilirler.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!