Gözkapakları insanın yüzünde her zaman görülen alanlar olduğu için bu bölgede olan değişiklikler erken zamanda dikkat çekmektedir. Bu alanda olan değişiklikler yaşa bağlı olabildiği gibi, kişinin yaşam şekline, hormanal değişikliklere, uyku yetersizliği olup olmadığına, güneş etkisine ve yapısal faktörlere de bağlıdır.

Alt göz kapağında sık görülen patoloji torbalanma şeklinde karşımıza çıkmaktadır. İleri yaşlarda bu torbalanmaya göz kapağı derisinde gevşeme eşlik eder. Alt göz kapağındaki bu torbalanmayı yapan göz etrafındaki yağın dışarıya doğru kaymasıdır. Tedavisinde bu yağ kitlesi kısmen tıraşlanmakta veya göz etrafındaki çukurlanmanın doldurulmasında kullanılmaktadır,deri fazlası ise ölçü yapılarak çıkarılabilir.

Üst göz kapağında ise en çok karşımıza çıkan bozukluk üst göz kapağında deri sarkıklığı ve alt kapaktaki kadar olmasada yağ torbalanmasıdır. Bu bozuklukları yapan sebepler alt göz kapağındakine benzer. Düzeltme ameliyatı yapılmadan önce kaşta meydana gelmiş olabilecek düşüklük ayırt edilmelidir. Deri sarkıklığı ve yağ torbalanması kapak fonksiyonları dikkate alınarak düzeltilir.

Bu ameliyatlardan sonra göz etrafında morarma ve şişme beklenir,genel olarak bu değişiklikler bir hafta içerisinde kaybolur. Alt ve üst göz kapağı ameliyatları lokal (bölgesel) anestezi altında yapılabilir, bu durumda hastayı hastanede birkaç saat tutmak yeterli olmaktadır. Bu ameliyattan sonra bir komplikasyon olmadıkça göz hareketleri,görme fonksiyonu ve göz yaşı yapımı etkilenmez.

Yüz germe ameliyat göz kapağı estetiği ile beraber sık yapılan ameliyattır ve genellikle bu iki ameliyat biririnin tamamlayıcısıdır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!