Bilim ile sanatın buluşma noktası: burun estetiği
Bilim ile sanatın buluşma noktası: burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı, insan vücudunda yapılan en incelikli estetik ameliyattır. Burunun, yüzün tam ortasında bulunması nedeniyle küçük asimetriler bile göze çarpabilir. Bunun yanısıra burun, nefes alıp vermek gibi çok hayati bir işlevi vardır ve operasyon sırasında yapılan girişimlerin hem estetik hem de fonksiyonel olarak düşünülmesi gerekmektedir.

BAŞARILI BİR BURUN ESTETİĞİ AMELİYATININ 3 KRİTERİ

1. Kişinin yüzüne yakışan doğal burun estetiği

2000'li yıllardan bu yana burun estetiği (rinoplasti), burunda bir dengeleme ameliyatı olarak planlanmaktadır. Operasyon sırasında burunun küçültülmesi, gerekli durumlarda bazı bölümlere kıkırdak eklemeleri ile büyütülmesi, burun ucu açısının değiştirilmesi, septum deviasyonu adı verilen orta kıkırdaki eğriliklerinin, burun delikleri ve kanatlardaki genişlik ve asimetrilerin düzeltilmesi mümkündür.

Burun estetiği için başvuran hastaların, mevcut durumu ve kusurlarının değerlendirilmesi; kişinin yüzüne yakışan burunun nasıl olması gerektiğinin doğru tespiti, ameliyat sürecinde ilk ve önemli bir aşamadır. Bu aşamada cerrahın estetik görüşü çok belirleyici olmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burunun öncelikle kişinin yüzüne yakışması;

kaşlar, gözler, yanaklar, dudaklar, çene ile uyumlu olması; ayrıca burun ucu, orta bölümü ve burun kökü adı verilen bölümlerin birbiri ile uyumlu olması hedeflenmelidir. Böylelikle kişinin burun ameliyatı geçirdiği başkaları tarafından anlaşılmayacak şekilde estetik ve doğal görünüm elde edilecektir

2. Sağlıklı nefes alıp verebilen fonksiyonel burun estetiği

Buruna estetik olarak biçim verilirken nefes alma fonksiyonunun korunması, burun tıkanıklığı yaşayan hastalarda ise fonksiyonel girişimlerle bu şikayetin tedavi edilmesi başarılı bir burun ameliyatı için esastır.

2000'li yıllardan sonra burun iskeletinin fonksiyonel önemi çok daha iyi anlaşılmıştır. Hava alma kanallarını daraltmamak için burun kıkırdaklarını çıkartmak yerine, burunun fonksiyonel özelliklerini koruyan ameliyat teknikleri geliştirilmiştir. Bu sayede burun estetiği ameliyatı sonrası yaşanan nefes alma şikayetleri büyük ölçüde azalmıştır. Günümüzde burun tıkanıklğı ve horlama problemi yaşayan birçok kişi -özellikle erkek hastalar- bu durumun tedavisi için plastik cerrahlara başvurmakta ve burun ameliyatı olmaktadır.

3. Tamponsuz ağrısız kısa sürede iyileşme süreci

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, kişinin burun yapısına ve yapılacak operasyona bağlı olduğu gibi cerrahın incelikli çalışması ile de yakından ilgilidir. Ameliyat sırasında hassas çalışarak dokular üzerinde fazla tahribat oluşturmamak, kanamanın az olmasını; buna bağlı olarak da şişlik ve morlukların asgari seviyelerde kalmasını sağlar. Konusunda deneyimli cerrahların yaptığı ameliyatlar sonrası morluklar genellikle 4-5 günde geçebilmektedir. Burun üzerine konulan plastik bandaj 6. gün çıkartılmaktadır. Hastalar genellikle 1 hafta 10 gün gibi bir süre içinde işlerine ve sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir. İyileşme sürecinde hastaların ağrı şikayeti olmadığını söyleyebiliriz. Burun içine tampon konulmayan ameliyatlar sonrası hastalar operasyondan hemen sonra dahi önemli bir burun tıkanıklığı yaşamamaktadır.

Burun ameliyatı sonrası düzeltme amaçlı revizyon ameliyatı gerekli midir?

İnsan üzerinde yapılan ameliyatlar içinde cerrahın bilgisi, deneyimi ve becerisi ile bağlantılı olan ameliyatların başında burun ameliyatı gelmektedir. Konusunda uzman bir doktor tarafından yapılan burun ameliyatları sonrasında kişinin tekrar ameliyat olma olasılığı azalmaktadır. Bu konuda yapılan dünya istatistikleri başarılı cerrahlarda bu oranın yüzde 10'lar seviyesinde olduğunu göstermektedir. Bizim ameliyatlarımızda ise bu oranın yüzde 1-2'ler düzeyinde olduğunu söyleyebilirim.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!