Göz kapağı estetiği (alt ve üst kapak blefaroplasti)

Blefaroplasti, göz kapağında yaptığımız estetik ameliyatların genel adıdır. Alt ve üst kapakta hastanın isteğine ve medikal durumuna göre aynı seansta, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Göz kapağı estetiği (alt ve üst kapak blefaroplasti)

1- Üst göz kapak blefaroplasti

Günümüzde üst kapak ve alt kapağı estetik cerrahisi (Blefaroplasti), göz kapağını gençleştirmek için yapılan popüler bir tekniktir. Güvenli ve başarılı blefaroplasti cerrahisi, göz kapağı anatomisinin tam olarak anlaşılmasını, ameliyat öncesi dikkatli değerlendirmeyi ve detaylara titizlikle dikkat edilmesini gerektirir.

Yıllar geçtikçe yüzümüzde yaşa bağlı yaşlanma belirtileri görülür. Göz çevresinde kaşların düşmesi, fazlalık kapak cildi oluşması, yağdokusunun fıtıklaşması, cilt kırışıklıkları, üst kapağın düşüklüğü (blefaroptosis), alt kapak düşüklüğü (ektropiyon) gibi değişiklikler oluşur. Kapaklardaki bağdokunun zayıflamasıyla oluşan cilt dokusunun sarkması, yağ dokusunun öne doğru fıtıklaşması ve görme alanını daraltması şeklinde görülür. Blefaroplasti diye adlandırdığımız cerrahi, birnevi yüz germenin göze uygulanmasıdır. Cilt fazlalıkları, yağ torbalanmaları çıkarılır. Yüz germesine benzer şekilde kapakların yeniden şekillenmesini sağlar. Fazlalık cilt, kas, ve yağ dokusu alınır. Ayrıca bu cerrahi kırışıklıklar ve pigmenter değişiklikler için uygulanan laser işlemleri, Radyofrekans, plazma, ip askı, mezoterapi, botulinum toksini, dolgu, PRP,   kimyasal peeling işlemleri ile kombine edilebilir.

Göz kapağı estetiği başarısı için kaşlar, göz kapakları ve orta yüz arasındaki ilişkinin çok iyi anlaşılması gerekir. Eğer iyi değerlendirilmediğinde ptosis, kaş düşüklüğü, göz kapaklarının açıkta kalması ve tam kapanmaması, kuru göz gibi ciddi komplikasyonlara neden olur. Göz kapağı estetiği doğru ellerde yapıldığında taze ve genç bir görünüme kavuşmak mümkün olur.

2- Alt göz kapak blefaroplasti

    Alt göz kapağının cilt sarkmalarının ve yağ torbalarının alınması işlemidir. Eğer cilt fazlalığı yoksa kapağın iç kısmımdan cilt kesisi olmadan transkonjonktival yoldan yağ torbaları alınır. Alt kapakta fazla deri bulunması durumunda ise fazlalık cilt de çıkarılır, ancak hastanın kas tonusunu değerlendirmek çok önemlidir, eğer kas tonusu zayıfsa çıkarılacak cilt miktarında çok dikkatli olunmalıdır, aksi takdirde alt kapakta ektropiyon dediğimiz aşağıya doğru sarkma ve çekinti komplikasyonu gelişir. Fazla derisi olan orta yaşlı hastalarda en iyi ameliyat yaklaşımı cilt yolu iken daha genç hastalarda kesi izi olmadan transkonjonktival yoldan sadece yağ torbaları alınır.

Göz estetiği ameliyatları hastanın medikal durumuna göre lokal veya genel anestezi altında aynı seansta veya ayrı seanslarda yapılabilir.  

 

 

Bu makale 18 Eylül 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Ayşe Burcu Dirim

  Doç. Dr. Ayşe Burcu Dirim, Liv Hospital'de hasta kabulüne devam etmektedir. Yayınlar: (31) 1-DIRIM AYSE BURCU, türker ıbrahım çagrı, uslu dogan ceylan, Sendul Selam Yekta, AKBAS Emine Betül (2022). Success Rate Comparis on of External Dacryocystorhinostomy with 5-FU Application or Silicone Tube Intubation. Journal of Ophthalmology, 2022, Doi: 10.1155/2022/2941283 2- Sendul Selam Yekta, DIRIM AYSE BURCU, yıldız atakhan, demir mehmet, ÇAGATAY HALIL HÜSEYIN, yıldız aysegul mavi, acar zeynep, GÜVEN DILEK (2022). The Efficiency of “Double Probing” in Congenital Nasolacrimal Duct Obstruction. Merit Research Journal of Medicine and Medical Sciences 3-Türker ıbrahım çagrı, uslu dogan ceylan, DIRIM AYSE BURCU, güven dılek, kutucu oguz kaan (2022). Evaluation of early and late covıd-19-induced vascular changes with octa. Canadian journal o ...

Etiketler
Göz çevresi
Doç. Dr. Ayşe Burcu Dirim
Doç. Dr. Ayşe Burcu Dirim
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube