Göz Çevresi Estetik Sorunları
Göz çevresinde bulunan deri vücudumuzun en ince derisidir. Derinin altında göz kapaklarının yapısını koruyan kas tabakası (orbikülaris okuli kası) bulunur. Yüz mimik kaslarıyla beraber gülme, sinirlenme, çiğneme gibi kas hareketleri sonucunda kas ve çevresindeki cilt üzerinde kıvrımlar oluşur. Yaşla beraber dış etkenlerin de zararıyla cilt ve altındaki kaslarda bozulmalar meydana gelir. Göz ve çevresinde yeterli nemlenme sağlanmazsa kırışıklıklar derinleşir ve kalıcı olmaya başlar.
Göz ve çevresindeki yapıyı bozan dış etkenlerden en önemlisi güneş ışınlarıdır. Çocukların kemik gelişimi için güneş şart iken olgunlarda güneşin zararlı etkileri görünmeye başlar. Güneş altında kalarak yanma etkisine uğrayan göz çevresi cildi süratle yaşlanır. Çünkü çok ince olan göz çevresi cildi ve altındaki kaslar nemini kaybeder. Hücre yenilenmesi zayıflar. Bozulan hücreler kendini yenileyemez hale gelirler. Bronzlaşmış olan bir cildin yara iyileşmesi bronzlaşmamış olan cilde göre çok daha yavaştır. Sonuçta hücre yenilenmesi zayıflayarak erken yaşlanma gelişir ve çizgiler belirmeye başlar.
Yaşlanma etkileri dışında göz çevresinde başka hastalıklarda vardır. Göz altı torbaları, göz kapağı düşüklüğü, göz kapaklarında gelişen içe veya dışa dönme, göz kapağı tümörleri, tiroide bağlı göz kapağı bozuklukları, yüz felcine bağlı göz kapağı bozuklukları gibi birçok estetik sorunlar sık görülmektedir.
Göz çevresindeki tüm bu hastalıklar Oküloplasti (göz ve çevresi estetiği) konusunda eğitim almış hekimlerce muayene edilmelidir. Oküloplasti ameliyatı yapacak hekimin göz estetiği vakaları konusundaki deneyimi ile kurumun teknolojik ve hijyenik altyapısına dikkat edilmelidir. Ayrıca komplikasyon riskinin önlenmesi için ameliyatınızın göz estetiğine özel tasarlanmış ameliyathanelerde gerçekleşmesi hasta için çok daha iyi sonuçlar verecektir.

İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!