Astigmat mükemmel görmeyi bozar

ASTİGMAT MÜKEMMEL GÖRMEYİ BOZAR

Astigmat mükemmel görmeyi bozar

ASTİGMAT MÜKEMMEL GÖRMEYİ BOZAR

Astigmat nedir?

Astigmat göz ön merceğinin (Kornea) veya göz içindeki lensin eğriliği veya yamukluğudur. En çok da korneanın eğriliğidir. Görüntü hem uzakta bulanık hem de yakında yamuktur. Önemli baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, gözlüğe rağmen az görme nedenidir. Görüntüler uçuşur. Yakında harfler karışır, üzerinde gölgeler oluşur. Gözlükle düzeltilse bile görmedeki netlik yeterli değildir. Astigmatlı göz mükemmel odaklamaz. Normal gözde görüntü retinada nokta şeklinde netleşir. Astigmatta düzlem şeklinde odaklanır. (Stigma: Nokta. Astigma: Noktasızlık.) Astigmatı önemseyin. Astigmat ciddî şaşılık ve düzelmeyen göz tembelliği nedenidir. Astigmat' ın gözlük ile düzeltilmesi yeterli görme sağlamaz. Astigmat mutlaka egzersizle düzeltilmelidir. Gözün ön merceği kornea 0.5 milimetrelik yumuşak bir dokudur. Doğuştan astigmat azdır, yaşam tarzı göz üzerine 20 yaş öncesi, gözün beyazı yumuşak iken oluşur.

Bebek ve çocukta gözün beyaz tabakası sklera ve göz ön merceği kornea çok yumuşaktır, kolay şekil değiştirir. Göz güresi dış baskılarla kolay yamulur. Bu korneada kırışmaya neden olur. Göz üzerine baskılar göz kapağından gelir veya göz dış kasları arasındaki dengesizlik sonucudur. Ön arka çap kısa ise astigmat artı, normalden uzun ise eksidir. Bebekken göz ön arka çap kısa olduğu için artı olan astigmat, bebeğin ön arka çapının normal gelişimde uzaması nedeniyle eksiye döner. Ailede miyop varsa buna bir de miyop eklenir. Astigmat ‘ta odaklanma nokta tarzında değil düzlem şeklindedir. Özellikle Mixt dediğimiz hem artı hem de eksi gözlüklerle görüntü sarı noktanın önünde ve arkasında yine düzlem şeklinde oluşur. Görme gayreti sarı noktada görüntüyü netleştirmez. Gözlük gösterse de mükemmel görmeyi sağlamaz.

Organik bir gözlük camında anlatalım. Göz kapağı baskısı üstten camı yamultur. Cam öne doğru uzar, yani miyop astigmat eklenir. Eksen düzeltmesi gözlükte 180. Ön arka çap kısa ise artı astigmat oluşur, gözlükle düzeltme 90 eksenindedir. Astigmat şaşılık tedavisinde başarısızlık nedenidir. Şaşılık ve göz tembelliği tedavisini uzatır. Göz tembelliğin tekrarlanması neden olur. Sağlam gözü kapatmakla görme artmaz veya çok az artar, tekrar bozulur. Odaklama astigmatsız olursa görüntü keskin görmenin olduğu sarı noktada odaklanır. Sarı noktadan uzaklaştıkça mükemmel görmeyi sağlayan, sarı noktada yoğunlaşan kon hücreleri azalır ve görme mükemmelliği azalır. Astigmatta bu nedenle mükemmel görme yoktur, düzelmede azdır. Çözüm egzersizle astigmatı düzletmektir. Astigmatın cyl kısmına yazılan bir numarası ve aks kısmına yazılan bir ekseni vardır. Baskının fazlalığı numaranın büyüklüğüne, baskının yeri eksenin yönüne neden olur. Astigmat 180 derece ve civarında ise göz kapakları göze baskı yapmaktadır. Göz ön arka çapı kısa ise bu artı ve 90 derece civarında olur. Astigmat 20 ve 160 civarında ise göz kapakları göze yandan baskı yapmaktadır. Astigmat 135 ve 45 civarı ise göz dışındaki 6 + 6 kas arası dengesizlik vardır, özellikle verev kaslardadır... Ne yapmalı? Baskılar egzersizle kaldırılmalı ve göz kasları arasındaki denge yeniden kurulmalıdır. Göz tembelliği ve şaşılık tedavisinde tedaviyi kısa sürede bitirmek için önce astigmatı gidermek gerekir. Tedavide en etkili yaş 10 yaş altıdır, özellikle 3 yaş civarındadır. Gözlüksüz görme için geç kalınmamalıdır.

Bu makale 17 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Selim Hüsrevoğlu

Op. Dr. Selim Hüsrevoğlu; Kayseri'de doğmuştur. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniğinden mezun olmuştur. 5 yıla yakın Kayseri Eğitim ve araştırma hastanesinde görev almıştır. 4 yıl İstanbul FSM Tıp Merkezinde çalışmalarına devam etmiştir. İlk göz merceği ameliyatı yapan doktorlar arasında bulunarak başarılarına yenisini eklemiştir.

Mesleki çalışmalarına kendi özel muayenehanesinde devam etmektedir.

 

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Astigmat
Op. Dr. Selim Hüsrevoğlu
Op. Dr. Selim Hüsrevoğlu
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube