Genital bölge de bütün vücudunuz gibi geçen zaman ve doğum gibi travmalardan etkilenir. Dokularda gevşeme ve sarkmalar oluşur. Yaşla birlikte artan miktarlarda yağ dokusunda azalma meydana gelir. Bu bölgenin daha genç ve diri görünmesi için en sık uygulanan işlemler labioplasti, vajinoplasti ve yağ enjeksiyonlarıdır.

Labioplasti

Zaman içerisinde sarkan ve gevşeyen iç ve dış dudakların küçültülmesi işlemidir. Sarkmanın ve gevşeyen dokunun miktarında göre farklı teknikler uygulanabilir. Op. Dr. Güray Yeşiladalı en uygun tekniğin hangisi olduğuna operasyon öncesi muayenede kara vermektedir. Amaç doğal görünümlü, hissin korunduğu bir sonuç elde etmektir. Genel ya da lokal anestezi altında uygulanan işlemden bir gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. 15 gün süreyle cinsel aktiviteden uzak durmak gerekir.

Vajinoplasti (Vajen Daraltma)

Vajenin zaman içerisinde gevşemesi ve bollaşması cinsel hayatı olumsuz olarak etkilemektedir. Daha sıkı ve dar bir vajina oluşturmak amacıyla mukoza denilen iç yüzü kaplayan doku ve kaslar ayrı ayrı olarak tedavi edilmelidir. Bu amaçla hem kaslar sıkılaştırılır hem de mukozadaki fazlalık uzaklaştırılır. Genel anestezi altında uygulanan vajinoplasti işlemi ile vajen duvarı kasları ile birlikte daraltılmış olur. Operasyondan 2 gün sonra normal hayatınıza dönebilirisiniz. 6 hafta cinsel aktiviteden uzak durmak gerekir.

Yağ Enjeksiyonugenital

İlerleyen yaş ile birlikte özellikle dış dudaklarda oluşan hacim kaybının giderilmesi amacıyla uygulanır. “Mons” olarak adlandırılan karnın altındaki bölge ve dış dudaklarda genç yaşlarda bulunan dolgunluk vücudun herhangi bölgesinden alınan ve çeşitli işlemlere tabi tutularak kök hücreden zenginleştirilen yağ dokusu ile sağlanır. Genel anestezi altında vücudunuzdan alınan yağ dokusunun nakli ile diri ve genç bir görünüm elde edilir. Bu işlemin bir diğer faydası dolgu amacıyla kullanılan yağların alındığı vücüt kısımda bölgesel bir incelmenin de sağlanabiliyor olmasıdır. Operasyondan bir gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Bütün bu işlemler ayrı ayrı yapılabileceği gibi hepsi birlikte yada ikili kombinasyonlar şeklinde yapılabilir. Genital bölge estetiği doğum sonrası estetik müdahalelerden birisidir. Doğum sonrasında yapılan karın germe ve meme dikleştirme operasyonları ile birlikte kombine olarak da uygulanabilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!