Genel sağlığın ilk basamağı
Genel sağlığın ilk basamağı

Ağız içerisinde ki her tür enfeksiyon vücudun her hangi organına gidip orada hastalığa yol açabilir.

Toplumumuzda malesef ağız ve diş sağlığının, genel sağlıktan ayrı bir şey olduğuna dair bir algı oluşmaktadır. Ancak ağız ve diş sağlığı genel sağlığını oldukça etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Diş etlerimizle, yumuşak ve sert dokularımızın vücudun diğer organlarıyla kan dolaşımı üzerinden bağlantısı var. Dolayısıyla ağız içindeki her tür enfeksiyon vücudun her hangi diğer organına gidip orada hastalığa yol açmasına sebep olabilir. Vücudumuzun her hangi bir yerinde ki enfeksiyonunun mesela kalp, mide veya böbrekteki bir enfeksiyonun da ağız bölgesine gelerek orada yumuşak dokuları hasta etmesi, iltihaplanması da söz konusu olabilir.

SAĞLIKLI DİŞLER, KALP, DİYABET VE ÜST SOLUNUM YOLU GİBİ HASTALIKLARDAN KORUR
Son yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, bulaşıcı olmayan diyabet, kan şekeri, göğüs, kalp ve kanser gibi hastalıkların, ağız ve diş hastalıklarıyla benzer risk faktörlerine sahip olduğu, sağlıklı diş ve diş etinin, bu tür hastalıklara karşı koruyucu olduğu söylenmektedir.

Ülkemizde malesef şu anda diş fırçalama sıklığı haftada 1,4. Bizler hastalarımıza günde en az 2 defa dişlerini fırçalaması gerektiğini öğütlememize bakarsak, haftada 1,4 gerçekten çok düşük. Diş fırçası oranı da 4 kişiye bir diş fırçası düşüyor. Rakamlar ve ortalamalar mevcut tabloyu daha iyi gösterebiliyor.

Koruyucu ağız sağlığına oldukça önem verilmeli, diş fırçalama alışkanlığı güzelce kazandırılmalı.

Şimdi lütfen düşünelim tüm bu durumlara rağmen neden dişlerimizi fırçalamıyor, düzenli kontrollere gitmiyor, çocuklarımızı iğne ile korkutuyor, çocuklar yanında olumsuz tedavi tecrübelerimizden abartarak bahsediyoruz ?!.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!