İmplant tedavisi protez diş kullanımı sağlaması açısından birçok kişiye artı kazandıran bir işlemdir. Bu tedavi yöntemi lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Genel Anesteziye Ne Zaman Başvurulur

Genel anestesi altında ağrısız implant ameliyatı genellikle özel durumlarda tercih edilen bir operasyon şeklidir. İmplant tedavisinde çoğu zaman lokal anesteziye başvurulur. Ancak önemli sayıda bir grup da genel anestezi ile implant tedavisi yaptırmaktadır. Bu kişiler şu şekilde sıralanabilir:

Rahatsızlıkları nedeniyle diş tedavisi olamayanlar

Diş tedavisinden aşırı derecede korkan çocuk ve yetişkinler

Yüksek şeker ya da yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar

Zihinsel özrü bulunan çocuk - yetişkin hastalar

Diş hekimi fobisi olan kişiler

İşlemlerde aşırı bulantı refleksi olanlar

Lokal anestezi yapılmasına rağmen uyuşturmanın mümkün olmadığı hastalar

İlerleyen dönemde diş hekiminin fobiye dönüşmemesi istenen küçük yaştaki hastalar

Tedavi yaptırması mümkün olmayan hastalar

Çenedeki bir bölümü tümör kaplaması gibi nedenlerle genel anestesi ile ağrısız implant yapılmaktadır.

Genel Anestezi İle İmplant Süreci

İmplant ameliyatı genel anestezi ile yapılacağı için öncesinde uygunluk kontrolü yapılmaktadır. Eğer genel anesteziye engel bir durum varsa öncelikle bu durum sonlandırılır ve daha sonraki bir zaman tedavi gerçekleşir. Sorun olmadığı var sayılırsa genel anestezi için hastaya solunum ya da damar yoluyla anestezi verilir ve ameliyat ortamında implant gerçekleştirilir. İmplantta çene içerisindeki kemiğe bir vida yerleşimi yapılır ve bu vida titanyum malzemeden olduğu için birkaç ay içerisinde kolayca Kemikle bütünleşir. Bu aşamadan sonra artık implantın üzerine porselen vs. Malzeme ile üretilen diş eklemesi yapılacaktır. Ancak en önemli aşama olan ameliyat bölümü ağrısız şekilde tamamlanır. Yani hasta kişi en son ilaç aldığını hatırlayacaktır.

Genel Anestezinin Avantajı Nedir

Genel anestezi birçok açıdan avantajlıdır ,hasta operasyon esnasında her hangi bir şey hissetmez.Ayrıca tüm dişle ilgili işlemleri tek seferde yapma imkanı vardır. İmplant cerrahisi, Genel Anestezi Uygulanacak hastanenin donanımı Altında ve Anestezi Uzmanın gözetiminde gerçekleştirilir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!