Nedenler burun ya da geniz bölgesinden başlayıp alt solunum yollarına kadar uzanır. Sigara içmeyen akciğer filmi normal olan hastaların %92 sinde temel olarak 3 sebep tespit edilmiştir.


1)Üst hava yolu sendromu (daha önce geniz akıntısına bağlı öksürük sendromu deniliyordu) Sinüsleri ve burnu yıkayan salgı burun boşluğu geniz bölgesinden boğaz doğru akar. Bu bazı hastalar tarafından şiddetli olarak algılanır ve öksürüğe yol açar. Bu durum alerjik rinit, vazomotor rinit, enfeksiyon sonrası rinit, bakteriyel sinüzit, alerjinin eşlik ettiği mantar sinüzitleri, kimyasal buhar ve tozlar, mesleki ortam,gebelik, burun damlalarının çok uzun süre ve sık kullanımı şiddetli geniz akıntısı ve inatçı öksürüğe yol açar.


2)Astım(havayolu darlığı, nefes darlığı öksürük ve hırıltı(wheezing) ile karakterizedir.


3)Reflü (Mideden yemek borusu ve boğaza asit kaçışı) Bu asit kaçışı öksürük refleksini tetikler. Diğer bir nedense mideden gelen asit içeriğinin soluk borusuna kaçması öksürüğü tetikler.
Diğer önemli sebepler ise sigara ve ACE inhibitörü olarak adlandırılan tansiyon ilaçlarıdır. Sigaranın bırakılmasından 4 hafta sonra belirtilen tansiyon ilacının bırakılmasından 2 hafta sonra öksürük şikayetleri düzelir.


Bu üç durum uzun süreli inatçı öksürüklerde en önemli nedenlerdir(Hastanın akciğer filmi normal ve sigara içmiyorsa)


Geçemeyen öksürüklerde diğer nedenler ise


Bronşiektazi
Bronşit
Bronş kanseri
Aspirasyon
Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı
Kalp yetmezliği
Yabancı cisim
İnterstisiyel akciğer hastalığı
Nöromüsküler hastalılar
Pertusis
Psikolojik öksürük
Sarcoidozis
Yemek borusu soluk borusu arasında kaçak
Tüberküloz


Zenker divertikülü (yemek borusunda cep oluşması ve gıdaların bu cepte birikip daha sonra reflüye ve ağız kokusuna yol açar)
Sonuç olarak hastada inatçı öksürük varsa KBB ve göğüs hastalıkları uzmanına başvurur hastada detaylı endoskopik muayene ardından gerekirse ileri tetkik yöntemleri ile değerlendirilir

İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!