Gebelikte mide yanması hafifletici 9 yöntem
Gebelikte mide yanması hafifletici 9 yöntem

Hamilelikte mide yanmasının artmasının nedeni progesteron hormonudur. Bu hormon mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın gevşemesine neden olur. Sonuç olarak mide asiti yemek borusuna geçer ve yemek borusunun iç çeperinde yangı oluşmasına neden olur.

Büyüyen bebek bağırsaklar ve mideye daha fazla baskı yaptığından özellikle hamileliğin son üç ayında mide yanması ve kabızlık artar.

1)Öğünlerinde Az Ye

Sabahları mide yanmasından şikayetçiysen,bir öğünde az yemek yemek senin için problem olmaz.Ama iştahın yerinde ise mideni tamamen doldurmaktan kaçınmalısın eğer midendeki yanmayla vakit geçirmek istemiyorsan.

Hamile olmadığın zamanlarda bile midenin tamamen dolu olması mide yanmasına neden olabilir.Günlük beslenmendeki 3 ana öğünü 5-6 küçük öğüne ayırabilirsin.

2)Yavaş Ye

Besinlerin hızla ağızdan mideye geçişi mide yanması ve hazımsızlığa neden olabilir.Yediğin yemeğin tadını alarak ye.Daha çok çiğne.Böylece hem rahat bir yemek yersin hem de aşırı yemek yiyip mide rahatsızlığı yaşamak zorunda kalmazsın.

3)Yudum Yudum İç

Akşam yemeğinde kocaman bir bardak sütü bir dikişte bitirmek yerine yemek süresince yudum yudum iç.

Günlük sıvı alımınızı öğünlerle birlikte değil de öğün aralarında azar azar içerek tamamlayın.

4)Yemekten Sonra Kendine Meşguliyet Bul

Yemekten sonra, hafif tempoyla 20-30 dakikalık yürüyüşlere çık,seni zorlamayacak ev işleri yap, otur ve bir kitap oku.Sadece,uzanma ve eğilerek bir şeyler yapma!Bu iki aktivitede özofagus(yemek borusu)a mide asidinin geri çıkmasını tetikler.

5)Yatmadan Hemen Önce Yeme

Güney Florida Üniversitesi Gastroenteroloji,Beslenme ve Özofagus Hastalıkları Merkezi Müdürü Joel Richter uyarıyor. Dr. Richter’ın gebelik sırasında mide yanmaları üzerine çalışmaları mevcuttur. Ağır bir yemek yedikten sonra yatağa gitmek mide yanması için davetiye çıkarır.Dr. Richter yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeği sonlandırmanızı öneriyor.

Ayrıca yatmadan bir saat önce sıvı alımını da sonlandırman sana yardımcı olabilir.

6)Tetikleyicilerini Bil

Yağ, kafein, çikolata, narenciye mide yanmanı tetikliyor olabilir.Bu besinlerin tümünden ya da bir kaçından kaçınabilirsin.Ama bu besinlerinden birisi hamile bir kadında mide yanmasına neden olurken diğerinde olmayabilir.

Dr. Richter belirli besinleri yasaklamak yerine hamile kadınların mide yanmalarını artıran besinleri kendilerinin beslenme planından çıkarmalarını söylüyor. Sonuçta herkes farklı genlere sahip . Bazı hamile kadınlarda mide yanmasını baharatlı yemekler tetiklerken bazılarını narenciye ve türevleri tetikliyor.

7)Zencefili Tat

Bazı hamile kadınlar zencefilin mide yanmasında etkili olduğunu tecrübelerine dayanarak söylüyor. Zencefilli şekerler,zencefilli gazoz gibi.Dr Einarson,gebelik sıkıntılarına zencefilin etkisi ile ilgili bilimsel bir araştırmanın olmadığını fakat tüketilmesinin güvenli olduğunu söylüyor.

Sonuçta,zencefilin mide bulantısı,kusma ve mide yanması üzerindeki etkileri ispatlanmıştır.

8)Rahat ve Bol Giysiler Giyin

Dar ve sıkı kıyafetler sadece mide üzerinde baskı oluşturmaz aynı zamanda reflüyü de tetikler.

9)Uyurken Başınızı Göğsünüzden Yüksekte Tutun

Yüksek yastıkta yatmak mide yanmasını azaltır .Hamilelik dönemi için özel olarak tasarlanmış yastıklar kullanmak mide yanmanızı hafifletip daha rahat uyumanızı sağlayabilir.Yatağın başucu takoz yardımıyla 10 cm kaldırılabilirsin.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!