Gebelik ve diyabet hakkında

Gebelik ve diyabet hakkında

Bütün gebeler gebelik takiplerinde mutlaka gestasyonel diyabet için test edilmeli. Gestasyonel diyabet gebelik sırasında vücudun yeteri kadar insülin salgılayamaması sonucunda şeker seviyesinde yükselme olur.

35 yaş üstü, obes ve aile hikayesi olan gebelerde  gestasyonel diyabet daha fazla beklenir. Bu gebeler  erken dönemde ve daha sık test edilmeli. Gestasyonel diyabet beklenen gebelerde  yaklaşık % 2-5 gestasyonel diyabet tespit edilir.

Gestasyonel diyabet çoğu kişide geçici bir durum. Ayrıca glikoz intolerans veya karbonhidrat intoleransı olarak ta bilinir.

Gestasyonel diyabette tarama testi 24.-28. haftalarda yapılır. Tarama testi olarak 50 gr yükleme testi yapılır. 50 gr tarama testi sorunlu olana gebelerde 100 gr OGTT (oral glikoz tolerans testi) yapılır.  Test sırasında şekerli sıvı alımına bağlı olarak bulantı olabilir. Bunu için şekerli sıvının içine limon karıştırılıp limonata gibi içilebilir.

Gestasyonel Diyabet Bulguları

İdrarda glikoz

Çabuk susama

Sık idrara çıkma

Yorgunluk

Bulantı

İdrar yollarında, vajende ve deride sık enfeksiyon

Görme bulanıklığı

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Gestasyonel diyabette tedavinin en önemli bölümü kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak. Tedavide yapılması gerekenler:

Gebe ve bebeğin yakın takibi

Kan şekeri seviyesi takibi

Diyet ve egzersiz programı

Gerekirse insülin tedavisi

Gestasyonel diyabet olan kadınlarda ileride  Tip II diyabet gelişme riski daha fazla.

Gestasyonel Diyabet Riskleri

Gestasyonel diyabet tanısı konup uygun şekilde tedavi edilirse komplikasyon riski çok az. Eğer tedavi edilmezse anne ve bebekteki etkileri:

İri bebek

Erken doğum

Sezaryen oranında artış

Fetal ve neonatal  ölümlerde çok az artış

Uygun  tedavi ile gestasyonel diyabeti olan gebelerin bebekleri sağlıklı diğer ve diyabet doğum sonrası kaybolur.

Eğer sık idrara çıkma, sürekli susama ve idrarda glikoz devam ederse doğumdan birkaç ay sonra kan şekeri seviyesi mutlaka ölçülmeli.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Özlem Başak Üstünyurt

Op. Dr. Özlem Başak ÜSTÜNYURT, 26 Nisan 1978 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2001 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasına ise, Dr. Zekia Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamıştır.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde göreve başlayan Op. Dr. Özlem Başak ÜSTÜNYURT, sırasıyla Kayseri Özel Hüma Doğum Hastanesi, Kayseri Özel Acıbadem Hastanesi, Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi, Doruk Özel Bursa Hastanesi gibi bir çok kurumda görev almıştır.

Op. Dr. Özlem Başak ÜSTÜNYURT, evli ve iki çocuk annesi olup, mesleki çalışmalarına Bursa'da bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Diabet
Op. Dr. Özlem Başak Üstünyurt
Op. Dr. Özlem Başak Üstünyurt
Bursa - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube