Bütün gebeler gebelik takiplerinde mutlaka gestasyonel diyabet için test edilmeli. Gestasyonel diyabet gebelik sırasında vücudun yeteri kadar insülin salgılayamaması sonucunda şeker seviyesinde yükselme olur.

35 yaş üstü, obes ve aile hikayesi olan gebelerde gestasyonel diyabet daha fazla beklenir. Bu gebeler erken dönemde ve daha sık test edilmeli. Gestasyonel diyabet beklenen gebelerde yaklaşık % 2-5 gestasyonel diyabet tespit edilir.

Gestasyonel diyabet çoğu kişide geçici bir durum. Ayrıca glikoz intolerans veya karbonhidrat intoleransı olarak ta bilinir.

Gestasyonel diyabette tarama testi 24.-28. haftalarda yapılır. Tarama testi olarak 50 gr yükleme testi yapılır. 50 gr tarama testi sorunlu olana gebelerde 100 gr OGTT (oral glikoz tolerans testi) yapılır. Test sırasında şekerli sıvı alımına bağlı olarak bulantı olabilir. Bunu için şekerli sıvının içine limon karıştırılıp limonata gibi içilebilir.

Gestasyonel Diyabet Bulguları

İdrarda glikoz

Çabuk susama

Sık idrara çıkma

Yorgunluk

Bulantı

İdrar yollarında, vajende ve deride sık enfeksiyon

Görme bulanıklığı

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Gestasyonel diyabette tedavinin en önemli bölümü kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak. Tedavide yapılması gerekenler:

Gebe ve bebeğin yakın takibi

Kan şekeri seviyesi takibi

Diyet ve egzersiz programı

Gerekirse insülin tedavisi

Gestasyonel diyabet olan kadınlarda ileride Tip II diyabet gelişme riski daha fazla.

Gestasyonel Diyabet Riskleri

Gestasyonel diyabet tanısı konup uygun şekilde tedavi edilirse komplikasyon riski çok az. Eğer tedavi edilmezse anne ve bebekteki etkileri:

İri bebek

Erken doğum

Sezaryen oranında artış

Fetal ve neonatal ölümlerde çok az artış

Uygun tedavi ile gestasyonel diyabeti olan gebelerin bebekleri sağlıklı diğer ve diyabet doğum sonrası kaybolur.

Eğer sık idrara çıkma, sürekli susama ve idrarda glikoz devam ederse doğumdan birkaç ay sonra kan şekeri seviyesi mutlaka ölçülmeli.


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!