Erkeklerde ve kadınlarda gençliğin sembolü olarak kabul edilen saçlarımız ilerleyen yaş, ilaç kullanımı, stres gibi faktörlerin yanı sıra asıl olarak genetik nedenlerle dökülmektedir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde alın kısmından başın üst- arka kısmına uzanan alanda dökülme ve seyrelme görülebilmektedir.
Saç ekiminde son yıllarda 2 gelişme olmuştur. Bu gelişmelerden birincisi FUT dediğimiz saçın ense kısmından alınan DHT(dihidrotestesteron erkeklik hormonu) na dayanıklı olup dökülmeye dirençli saç köklerinin ayıklanarak öndeki saçsız kısma ekilmesi tekniği yerine saçlar enseden tek tek alınarak her kök ayrı şekilde ekilmeye başlamıştır. FUE dediğimiz bu teknikte ensede iz bırakmamak hedeflenmiştir. Uyuşturulan ense saçlı derisinden özel cihazlarla alınan saç kökleri özel işlemlerle etrafındaki doku artıklarından uzaklaştırılır. Daha sonra alın ve başın üst kısmında saç olmayan bölgelerde açılan kanallara saç kökleri aktarılır.
Saçsız alanda açıklığın genişliğine göre hesaplanan bu alana kapatacak derecede önden arkaya gidecek şekilde saç doğal yönüne dikkat edilerek ekim yapılır. Ayakta durduğumuzda yüzümüzde ilk olarak alın bölgemiz dikkat çektiğinden ağırlıklı olarak en çok bu bölgeye kök ekilir ve daha sonra arkaya devam edilir.
Ne kadar çok kök ekilirse o kadar gür saç olacağı fikri aslında pekte doğru değildir. Çünkü saç kökü kan damarlarından beslenir. Bu işi ağaç fidanı dikmeye benzetebiliriz eğer sık fidan dikerseniz beslenemez ağaç olamaz, eğri şekilde dikerseniz ağaç diktiğiniz açıda büyümeye çalışır aynı şekilde saç kökü de beslenme alanına sık dikilirse tutmayacaktır.
Saç ekiminde gelişmelerden ikincisi ise PRP (kendi kanınızla gençleşme ) tedavisinin saça uygulanmasıdır. Kendi kanımızda bulunan pıhtılaşma hücreleri iyileştirme özelliğine sahiptir. Ciltte bir yerimiz kesildiğinde bu bölgede toplanıp kanı pıhtılaştırarak iyileşmeyi başlatırlar. Bu kan hücreleri sizin kolunuzdan alınan kandan özel laboratuar ortamında ayrıştırılarak saçlı deride saç ekilecek alana enjekte edilebilir. Bu sayede kanlanma artar ve saç kökleri daha iyi beslenmeye başlar. Bu sayede ekilen saç köklerinin tutma oranı arttırılmış olur.
FUE saç ekimi ve PRP tedavisi sayesinde hem ensede iz kalmadan saç ekimi mümkün olmakta hem de ekilen saç köklerinin tutma oranı artmaktadır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!