Meme Küçültme - Redüksiyon Mamoplastisi

Genetik veya hormonal faktörlerin etkisiyle büyüme çağında dahi genç kızlarda oldukça iri memeler görülebilir. Beslenme, aşırı kilo alımı, gebelikler ve yer çekimi etkileriyle daha ileri yaşlarda da memelerin irileşme ihtimali artar.

Bu durum hem estetik olarak kişiyi olumsuz etkiler, hem de ağırlıkları nedeniyle boyun, sırt ağrıları, aşırı terleme ve koku gibi tıbbi sorunlar yaratabilir. İri memeler cerrahi yolla küçültülürler.

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve 2-5 saat kadar sürebilir. Bu zaman aralığında gerekli miktarda deri, meme ve yağ dokusu alınır meme ucu yuvarlağı küçültülür ve aynı zamanda sarkmış olan meme ucu olması gereken noktaya kaldırılır.

Ameliyat yöntemleri çok çeşitli olmakla beraber genellikle iki tip dikiş hattıyla sonlandırılır. İlki lolipop tekniği denen meme yuvarlağı çevresi ve aşağıya dik seyreden dikişlerle sonlandırılan yöntem; diğeri buna ilaveten meme alt kıvrımında yatay dikiş hattının da olduğu ters 'T' şekilli yöntem.

Anlaşılacağı üzere meme küçültme ameliyatlarında kaçınılmaz olarak kesi izleri söz konusudur. Bunlar zamanla solsa da bir miktar kalıcılıkları olacaktır. Modern tekniklerde meme dokusu ve süt kanalları korunmaya çalışılır ancak daha sonraki dönemlerde yine de emzirme garantisi verilemez


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!