Fokuslu ultrason tedavisi (hifu) İle genç ve sıkı kalın!

Fokuslu ultrason tedavisi (hifu) İle genç ve sıkı kalın!

Ciltteki sarkmaları artık ameliyat olmadan, anestezi almadan ve üstelik yarım saatlik bir işlemle düzeltmek artık daha kolay!

Fokuslu Ultrason (HIFU) nedir?
Yaş ilerledikce deriyi oluşturan tüm tabakalarda esneklik kaybı ve sarkma oluşur. Deri altında kasları saran yüz bölgesinde SMAS diğer bölgelerde fasya adı verilen yapılar da gevşer ve sarkar. Genel sağlık problemleri ve sosyal nedenlerle ameliyat olmak istemeyenler için geliştirilen son teknoloji Fokuslu Ultrason (HIFU) teknolojisidir. HIFU mevcut ameliyatsız yöntemler içinde etkisi en fazla olan teknolojidir. Çünkü hem en derindeki SMAS ve fasya yapılarına hemde cilt altı tabakalara etki ederek cildin toparlanma ve yenilenmesini sağlar hemde tek seansta!
HIFU yani “Yüksek Yoğunluklu Fokuslu Ultrason” yönteminde ultrason dalgası noktalar halinde dokuda odaklanır. Hedef bölgedeki moleküllerin titreşimi artar. Sürtünmeyle birlikte ısı enerjisi ortaya çıkar. Dolayısıyla kontrollü olarak, kas üstündeki fibröz yapı olan fasyada (SMAS) ve derin dermis tabakasında koagülasyona sebep olur. Vücut tarafından yara dokusu olarak algılanan bu bölgelerde yoğun kollajen aktivasyonu gelişir. Dolayısıyla ciltte sıkılaşma ve gençleşme meydana gelir.

hifu2

HIFU tedavisi yüz, boyun, karın, kol ve bacaklardaki sarkma ve form kaybını, toparlamayı ve yenilemeyi sağlayan sistemin genel adıdır. Bu tedavi FDA onaylı bir prosedür olup, ameliyata gerek olmadan derin katmanlara ulaşır, kolejen üretimini tetikler ve hedeflenen alanda toplama etkisi yaratır.

HIFU nasıl uygulanır?
Cerrahi bir işlem olmayan HIFU uygulamasında sorunlu bölgeye cihazın temas ettirilerek lazer atışları gibi atışlar yapılır. Atışlar esnasında fokuslanmış ultrason enerjisinin oluşturduğu ısı derin cilt altı ve fasya dokusuna ulaşarak kolejen üretimini tetikler ve sıkılaştırıcı etkisi açığa çıkarılır. Sıkılaşma etkisi 2-3 aylık süre içinde oturarak cerrahi olmadan yüz germe etkisi elde edilir. HIFU tek seans uygulanır. Cilt altı yağ doku kalın olanlarda 6 ay yada 1 yılda bir tekrar gerekebilir. Normal kalınlıkta cilt altı doku olanlarda 2 senede bir tekrar önerilir.

HIFU nerelere uygulanır?
– boyun ve gıdık gölgesinde sarkmalar
– yanaklardaki sarkmalar
– kaş kaldırma
– dekolte bölgesindeki kırışıklar
– çene kenarı sarkmalar
– Kol altı ve bacak iç kısımlardaki sakmalar

HIFU işlemi ne kadar sürer?
HIFU işlemi ortalama yarım saat ila 1 saat arasında işlem tamamlanır. Göz çevresine yapılan uygulama 15-20 dakika sürerken tüm yüz ve boyuna yapılan uygulama 1 saat kadar sürmektedir.

HIFU ağrılı bir işlem mi?
Ağrı eşikleri hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte, hemen hemen çoğu hasta tarafından ağrısız bir işlem olduğu söylenmektedir. Uygulama sırasında hastalar hissettikleri ağrıyı genelde “iğne batması” ya da “elektriklenme” olarak tanımlamaktadır.

HIFU tedavisinin Yan Etkisi var mı?
Uygulama sonrasında hafif bir kızarıklık, çok düşük bir ihtimalle hafif şişme, karıncalanma ve hassasiyet olabilir. Bu son derece doğal ve geçici bir durumdur. Bunun dışında tamamen ultrason yani ses dalgaları kullanıldığı için uzun dönem yan etkiside yoktur. İşlem sonrası hemen günlük yaşantıya dönülebilir. HIFU tedavisi sonrasında ciltte yanık, leke, herhangi bir yan etki oluşmaz.Ultherapy işlemi sırasında cildin yüzeyinde herhangi bir etki oluşmadığı için bu tedavi yöntemi yaz aylarında da güvenle uygulanabilmektedir.

HIFU Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?
Tek bir uygulama ardından rejenerasyon süreci hemen başlar, ilk anda bile hafif bir gerilme etkisi görülmektedir. Cilt uygulama sonrası her geçen gün daha iyi görünmeye başlar, 1 hafta sonrasında cildinizi daha iyi hissedersiniz, 1 ay sonra etkiler görünür hale gelir, 3 ayın sonunda istenen sonuç gözlenmeye başlar. Tam sonuç alınması ise 6 ay sürmektedir. Etki 2 yıl ve üzerinde kadar kalıcılık gösterir.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Tamer SEYHAN, lisans öncesi eğitimlerinin ardından Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Eylül 1993 tarihinde Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Asistanlığını kazanmış ve ihtisasına başlamıştır. 1999 yılında “Rat Epigastrik Ada Flebinde değişik vasküler paternlerin flep canlılığı üzerine etkisi” başlıklı “Deneysel Mikrocerrahi” tez çalışmasıyla ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olmuştur. Prof. Dr. Tamer SEYHAN, 2001 yılında 9. Kolordu Erzurum 600 Yataklı Mareşal Çakmak Hastanesi’nde askerlik vazifesini yerine getirmiştir. Hemen ardından S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Erzurum Numune Hastanesi’nde Plastik ve Rekonstrüktif Ce ...

Prof. Dr. Tamer Seyhan
Prof. Dr. Tamer Seyhan
Adana - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube