Gebelik sonrası göğüs estetiği

Gebelik sonrası göğüs estetiği

Gebelik süreci ve annelik, şüphesiz bir kadının hayatındaki en güzel ve heyecan verici dönemdir. Ancak bu süreç bazı kadınlarda, istenmeyen kalıcı fiziksel deformasyonlara yol açabilmekte ve bu da kişilerin psiko-sosyal hayatlarını etkileyebilmektedir.

Gebelik sonrası en sık karşılaşılan problemler; cilt lekeleri, göğüs yapısındaki değişiklikler, bel -basen bölgesinde biriken yağlar, karın cildi çatlakları ve sarkmalarıdır. Genelikle gebeliği takip eden emzirme sürecinin sonunda, vücut büyük oranda kendini iyileştirmekte ve başlarda sorun gibi gözüken bir çok vücut değişikliği kendiliğinden düzelmektedir. Tabi ki, bu dönemde yapılan düzenli fiziksel egzersizler ve uygun diyet programları da vücudun toparlanmasına oldukça faydalı olur.

Gebelik boyunca ve süt verme döneminde, meme bezlerinde hormonal etkilerle bir takım değişiklikler meydana gelir. Gebelik süresince hormonların etkisi ile büyüyen ve emzirme sürecinde bir dolup bir boşalan meme bezleri, süt verme dönemini takiben eski hallerine dönecek şekilde küçülmeye başlarlar. Bu da göğüs dokusunda hacim kaybı ve sarkmalara neden olur. Bazen de gebelik süresince göğüslerde oluşan doğal büyüme kalıcı olabilmektedir, bu da normalden büyük göğüs yapısına neden olmaktadır.

Gebelik döneminde göğüste oluşan değişikliklerin etkileri, emzirme dönemi ile birlikte yaklaşık 1 yıl sürer. Bu sebeple, herhangi bir göğüs estetik operasyonuna karar vermeden önce, emzirme sürecini takiben, göğüs dokularının son şekillerini almaları için belli bir süre daha beklemek gerekir.

Göğüslerde hacim kaybı ve küçülme

Gebelik sonrası dönemde, göğüs dokusundaki hacim kaybının giderilmesi için en uygun yöntem meme protezi yani silikon ameliyatlarıdır. Sanılanın aksine, silikon protez meme dokusunun içersine yerleştirilmez; yani meme dokusu ile birebir temasta olmaz ve vücut yapıları ile biyo-uyumludur. Be sebeplerle daha sonra oluşabilecek bir gebelik ve emzirme süreci için herhangi bir sorun teşkil etmezler. Meme protez ameliyatları ile kaybolan meme hacmi restore edilerek, hastaların kaybettikleri özgüvenleri de onarılmış olur.

Göğüslerde sarkma

Bazı kadınlarda hamilelik sırasında göğüsler aşırı büyüyebilir. Doğum sonrası alınan fazla kiloların verilmesi ve süt bezlerinin küçülmeleri ile göğüs boyutları küçülür, ancak cilt fazlalığı sabit kalır. Bu sarkma problemi göğüs dikleştirme operasyonları ile düzeltilebilir. Bu operasyonda, arta kalan meme dokuları şekillendirilerek yeterli meme hacmi sağlanmaya çalışılır, ancak doku miktarı yetersizse, hastanın isteği doğrultusunda aynı seansta silikon protezlerle yeterli hacim artışı elde edilebilir.

Göğüslerde büyüme

Gebelik sürecinde göğüslerde oluşan doğal hacim artışı bazı kadınlarda kalıcı olabilir. Bu durum rahatsızlık oluşturduğu taktirde, göğüs küçültme operasyonları ile giderilebilir. Bu operasyonlarda, göğüs dikleştirme operasyonlarından farklı olarak, hem fazla deri hem de fazla meme dokusu çıkarılarak meme şekillendirilir. Bu şekilde daha küçük ve dik bir göğüs yapısı sağlanabilir.

Bu makale 9 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr.Aliye Ceyla Özbayoğlu,lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gazi  Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise,TC Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı tamamlayarak El Cerrahisi ve Mikrocerrahi (Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi) uzmanı olmuştur.

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fak. Plastik Rek. Ve Estetik Cer. AD.  (2002 - 2008) Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi (2009 - 2011)  Yalova Devlet Hastanesin de (2011 - 2015) görev almiş olan Op.Dr .Aliye Ceyla Özbayoğlu mesleki çalişmalarına şu an Özel Yalova Hastanesi'nde devam etmektedir.

 

 

 

Etiketler
Göğüs estetiği
Op. Dr. Aliye Ceyla Özbayoğlu
Op. Dr. Aliye Ceyla Özbayoğlu
Yalova - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube