Karın duvarı fıtıkları, karın içi doku ve organlarının karın duvarındaki zayıf bir noktadan karın boşluğu dışına çıkmalarıdır. Karın duvarını oluşturan destek dokuların belirli bir bölgesinde doğumsal veya sonradan oluşan zayıflama ve gevşeme sonucunda oluşmaktadır.

Zamanında tedavi edilmediği takdirde barsak tıkanması veya fıtık boğulması şeklinde çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. İnsizyonel herni (ameliyat sonrası fıtık), umblikal herni (göbek fıtığı) ve inguinal herni (kasık fıtığı) en sık görülen fıtık çeşitleridir.

Fıtıkların tedavisi cerrahidir. Tedavinin esası fıtık boynundan dışarıya çıkmış olan organ ve dokuların tekrar karın boşluğuna itilmeleri, fıtık boynunun kapatılması ve onarımın üzerinin mesh adı verilen sentetik bir yama ile desteklenerek sağlamlaştırılmasıdır.

Fıtık cerrahisinde tekrarlama riskini yok denecek seviyeye düşürenmesh (sentetik yama) teknolojisi her türlü fıtığın cerrahi tedavisinde rutin şekilde ve problemsiz olarak kullanılmaktadır. Belden yapılan spinal anestezi altında yapılan kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün taburcu olabilmektedirler.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!