Evlilik terapisi evlilik sorunlarınıza nasıl yardımcı olabilir ?
Evlilik terapisi evlilik sorunlarınıza nasıl yardımcı olabilir ?

Evlilik ve Çift Terapisi, ilişkinin tüm alanları ile ele alınır. Çiftlerin mizaç ve kişilik yapısı, duygu durumları , iletişim becerileri , çocukları varsa ebeveynlik rolleri , ego durumları, aile genogramları ,cinsel yaşantıları ,sosyal yaşantıları ve meslek yaşamları evli çiftin ilişkisini şekillendiren durumlardır.

Evli çiftler bazen somut bir konunun çözümlenmesi ile terapiye gelir, bazen ilişkinin geçmişinden bu yana süregelen bir takım problemlerin yıllar boyunca ilişkiye yansıması durumu ile sorun yaşarlar.

İlişki Terapisi

Hiçbir ilişki mükemmel ve sorunsuz değildir. Evli çiftlere, evlilik terapisinde , olumsuz durumların nasıl üstesinden gelecekleri, çözümlenemeyen konularda nasıl uzlaşma sağlayacakları , mizaç yapılarını nasıl esnetebilecekleri ,birbirlerinin duygularını nasıl kabul edecekleri ve nasıl etkili iletişim kuracakları ile ilgili destek sağlanır.

Evlilik ve İlişki Terapisti

Empati İzmir Psikologları Uzm.Psikolog &Aile Danışmanı & Cinsel Terapist Şölen İNCE ve Uzm.Psikolog & EMDR Terapisti Ebru Güler, Evlilik-Çift Terapisi alanında yoğun vaka tecrübesine sahip ; ilişki terapisi, bilişsel terapi, davranışsal terapi, şema terapi, gestalt terapi , EMDR terapisi gibi yetkinliklerinin yanı sıra Gottman ve Hendrix gibi evlilik terapisi sitemlerini de kullanan uzman terapistlerdir.

Evlilik ve Çift Terapisinde ele alınan genel problem alanları :

İletişim Sorunları

Evlilik Öncesi İlişki

Evliliğin İlk Yılları

Evlilikte Uyum

Ailede/Evlilikte Ekonomik Sorunlar

İş Değişiklikleri

Evlilik Dışı İlişkiler

Ebeveynlerle Sorunlar

Anne-Baba Danışmanlığı

Anne-Baba Olamama

Çocuklarla Sorunlar

Çocuk Sahibi Olamama (İnfertilite)

Kaybetme Korkusu

Çocukların Evlenmesi

Fiziksel ve Sözel Şiddet

Boşanma Süreci

Cinsel Yaşamdaki Sorunlar

Ailede Kayıp ve Yas

Emeklilik Dönemine Uyum

gibi başlıklar olabilir.

Evlilik Terapisi Evlilik Sorunlarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Evli çiftler, ilişkilerini düzene koymak için terapi almaya motive olmuşlarsa ve gerekli çabayı sarf etmeye göze almışlarsa , evlilik terapisinde toksik ilişki düzenleri tespit edildiğinde gerçek değişim süreci başlayabilir.

Motive olmuş bir çift, sorunlarını yeni bir bakış açısıyla keşfetmeye başlayabilir ve evlilik terapisti tarafından sağlanan desteğin bir sonucu olarak çatışmaları tanımanın ve çözmenin yeni yollarını öğrenebilir.

Bir evlilik terapisti, evli çiftin zor meseleleri üzerinde uzlaşmalarına yardımcı olabilmek için “tarafsız bölge” desteği sağlayabilir.

Evlilik terapisinde çiftler, evliliklerini yeniden inşa etmeye karar verebilir ya da evliliği neden sonlandırmaları gerektiğinin nedenlerini netleştirebilirler.

Evlilik Terapisindeki ilk adım, çiftin ilişki zorlukları hakkındaki her bir bakış açısını tam olarak anlayabilmekle ilgilidir. Evlilik terapisine katılan her partner için sesinin duyulduğunu, anlaşıldığını hissetmesi çok önemlidir. İlk seansta, kişisel sorunları algılayış stillleri keşfedilir. Bilim bize, her birimizin ebeveynlerimizle en yakın ilişkilerimizde bir “ilişki planı” oluşturduğumuzu söyler. Bu ilişki planını yetişkin yaşamımızda yakın ilişkilerimize taşırız. Eğer planımız işleyiş şekli bakımından güvensiz ise, bu "ilişki planı" çözülene kadar evliliğimizde sorun yaratacaktır.Evlilik Terapisi sürecinin bir kısmı, çiftin her ferdinin kendi "ilişki planı"nı anlamalarına yardımcı olur.

Evlilik sürecinde yaşanmış travmalar, bireysel psikolojik süreçler,evliliğe etki eden akraba ilişkileri ,evliliğe dahil çocuklar ,evlilik terapisinin süreç boyunca ele aldığı diğer konulardır.

Sorunlu davranışları tanımlamak ve hem bireysel hem de kişiler arası çözümler bulmak için bir evlilik terapistini görmek inanılmaz derecede yardımcı olabilir .Evlilik ve aile terapisi sadece evli çiftler için değil, romantik bir ilişkideki herhangi bir çifte ve diğer kişiler arası dinamikleri olan ailelerdeki tüm fertlere yarar sağlayabilir.

Her şeyden önce, yaşamın zorlukları içinde evliliğiniz ve ilişkiniz için için profesyonel rehberlik aramanız , ilişkinize bağlılığınızı ve verdiğiniz önemi gösterir. Evliliğinizi zorlayan konularla baş etmeye çabalamak,evli bir çift olarak daha iyisini yapmak adına önemli becerileri öğrenmek için zaman ayırmaya istekli olduğunuzu kanıtlar. Çiftlerin terapi sürecine katılmaları ,birbirlerine olan sevginin kanıtıdır.

Bir Evlilik Terapistinin Terapi Sürecinde Desteği Nasıl Olur ?

Çiftin Etkileşimlerini Gözlemlemek

Sorunları Değerlendirip Farkındalık Kazandırmak

Teşhis ve Bozuklukları Tedavi Etmek

Zor Geçişlerde Rehberlik Etmek

Zorlu İlişkide Davranış Kalıplarını Tanımlamak

İşlevsel Olmayan Davranışları Sağlıklı Davranışlarla Değiştirmek

Evli Çiftlerin Mizaç Yapılarını ve Farklılıkların Avantajlarını Göstermek


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!