Evlilik, evlilik sözleşmesinin imzalandığı andan itibaren yasal olarak başlasa da bir çiftin evliliğe karar vermesi çok daha önceye dayanmaktadır. Evlilikle ilişkilerinin farklı bir forma dönüşecek olması çiftlerin aklına partnerleriyle, kendileriyle ya da ilişkileriyle ilgili bir takım soruları beraberinde getirmektedir.

Hali hazırdaki sorunlar ileride devam edecek mi?

İlişkileri çiftleri tatmin ediyor mu? Kendilerini güvende hissediyorlar mı?

Evlilikten tarafların beklentileri birbiriyle uyumlu mu?

Evlilikle başlayan yeni dönemde çiftler ilişkilerindeki değişimlere nasıl uyum sağlarlar?

Evlilik öncesi danışmanlıkta,çiftleri iki parametre üzerinden değerlendirilir. Bireysel değerlendirmede kullanılan, bireylerin kişilik özellikleri,bireysel becerilerini, tek tek yapılan testlerle ölçülür, ilişki doyumu, ilişkiden beklentiler gibi evlilikten beklentilerini ölçümlediğimiz diğer testlerle birlikte değerlendirilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık, bireylere evlenmeden önce ilişkilerine objektif bir gözle bakma ve gerekirse zayıf noktaları güçlendirme şansı verir. Ayrıca,bu süreçte kendisini ve partnerini daha iyi tanır, iletişim becerilerinin geliştirilmesiyle çiftler gerçekçi bir bakış açısına sahip olabilirler. Böylece evliliklerini daha sağlıklı bir temel üzerine inşa etme şansını bulurlar.


Antalya Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!