Saç beyazlaması, folikülllerde saça rengini veren madde olan melanin oluşumunun azalması ile ortaya çıkar. Saçlar yaş ilerledikçe beyazlar. Fakat bazen genç yaşlarda da saç beyazlaması görülmektedir. Saç beyazlamasının birçok sebebi vardır. Genetik, yapısal ve dış faktörlerden dolayı saçlarda beyazlama olmaktadır.

Saçın beyazlamasına yetersiz beslenme sebep olabiliyor. Stres ve vitamin eksikliği saçın beyazlamasına sebep olan diğer etkenler. Çok fazla saç boyası kullanımı, ilaç kullanımı saçların beyazlamasına neden olur.

Çok sıcak suyla yıkanan saçlar ve sürekli fön makinesi ile kurutulan saçlarda beyazlama oranı yüksektir. Saçların beslenmesi ve beyazların önlenmesi için vitaminler alınmalıdır. B vitaminleri, demir, iyot ve bakırın alınmaması saçın beyazlamasında etkendir.

Saç Beyazlamasının Diğer Nedenleri

Yaşlanma; yaş ilerledikçe vücuttaki melanin üretimi azalır. Bu da saçların önce grileşmesine daha sonra ise beyazlamasına neden olur.

Stres ve travmalar; ani olarak yaşanan travma ve duygusal şoklar, aşırı üzüntü ve aşırı stres saçta ani ya da bölgesel beyazlamalara neden olabilir.

Hipofiz bezi bozuklukları; hipofiz bezlerinin kontrolünde çalışan tiroit bezleri, normalden farklı çalışırlarsa saçtaki melanin sentezini uyaran T3 ve T4 hormonlarını etkiler. Bu da saçların beyazlamasına ve dökülmesine neden olur.

Genetik; anne, baba ve diğer aile bireylerinde erken yaşta saç beyazlaması görülüyorsa, saç da erken yaşta beyazlaması sorununu yaşayabilir.

Anemi; pernisiyöz anemi, vücutta B12 vitamini eksikliği ve kansızlık sorunlarına neden olur. Bu da saçların erken yaşlarda beyazlamasına neden olur. Özellikle çocuk yaşlarda ve ergenlik dönemlerinde saç beyazlaması sorunu yaşanıyorsa, mutlaka hasta kansızlık açısından araştırılmalıdır.

Werner sendromu; kalıtsal bir hastalık olup, erken yaşlanma hastalığı olarak bilinir. Bu hastalıkta ses kısıklığı, derinin incelmesi, saç beyazlaması ve saç dökülmesi gibi problemler ortaya çıkar.

Poliosis; saç beyazlaması, grileşmesi ve sadece bölgesel olarak görülen beyazlamalar tıpta poliosis olarak adlandırılır. Doğuştan oluşabileceği gibi, bağışıklık sistemi sorunları ve çeşitli hastalıklardan sonra da oluşabilir.

PRP tedavisi, saç beyazlamasına karşı en etkili medikal tedavidir. PRP tedavisinde, kişinin kendi kanından alınan kök hücreler saç köklerine enjekte edilir. Bu sayede saç kökünde keratin ve melanin üretimi için gereken vitamin, mineral, aminoasit, demir ve çinko alınmış olur.


Ankara Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!