Erken ergenlik tedavisinde neden geç kalınmamalıdır?

Erken ergenlik tedavisinde neden geç kalınmamalıdır?

Erken Ergenlik, kız çocuklarında 8 yaşından ve erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenliğin başlamasıdır.

Erken ergenliği olan çocukların, zamanında tanı konulup tedavi edilmeleri çok önemlidir. Aksi halde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, çok sık olmasa bile erken ergenliğin nedeni, altta yatan tıbbi bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle en erken zamanda tanının konması ve tedavi edilmesi hayati öneme haizdir. Aksi halde tanıda geç kalınırsa tehlikeli sonuçlar olabilir.

Diğer taraftan erken ergenliği olan çocukların, en kısa zamanda tanı alması ve tedaviye başlanması, tedavi başarısını arttırmaktadır. Örneğin erken tanı ve tedavi edilen kızların, boylarının uzun olması ve yaşıtlarıyla aynı dönemde adet görmeleri söz konusudur. Aksi halde erken adet görmesi ve büyüme kıkırdaklarının erken kapanması sonucunda erişkin boylarının kısa olması söz konusu olmaktadır. Ayrıca tedavi edilmeyen veya tedaviye geç başlanan çocuklarda psikososyal ve davranış problemleri de görülebilir.

Sonuç olarak, erken ergenlik önemli bir durumdur. Erken ve zamanında tedavi edilmeyen çocukların ileriki yaşamlarında çok çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkma riski vardır. Bu nedenle erken ergenliğe ne kadar erken müdahale edilirse başarı ihtimali o derece yüksektir. Bu nedenle ergenliğe giren her çocuğu mutlaka ergenlik başlangıcı ve gidişatı acısından kontrol edilmelidir.

Bu makale 22 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

    1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve liseyi Türkiye’nin küçük ve şirin bir şehri olan Elazığ’da bitirdim.     1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne derece ile girerek 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanını alıp,severek ve isteyerek seçtiğim mesleğime ilk adımımı attım.İlk görevimi 1997-1998 yılında 10. Zırhlı Tugay Baştabibi olarak Kırklareli Babaeski ‘de yaptım.      1998-2002 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D ‘da eğitimimi tamamlayarak 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldum. Bu branşı seçmemdeki en büyük sebep; çocukları çok sevmem ve onların acı çekmelerine dayanamamdır.En büyük amacım ise,onların ifade edemedikleri sıkıntıları anlayıp,sağlıklı olarak yeniden hayata adapte olmalarını sağlamaktır.     2002-2004 yılları arasında Ardahan A ...

Etiketler
Ergenlikte
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube